PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

100-lecie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Od poniedziałku, 6 sierpnia - 15 tys. harcerzy

100-lecie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Od poniedziałku, 6 sierpnia - 15 tys. harcerzy
To wyjątkowa impreza dla ZHP i znakomita okazja dla Wyspy Sobieszewskiej na promocję. W poniedziałek, 6 sierpnia, rozpocznie się zlot z okazji 100-lecia polskiego skautingu i zarazem 100-lecia niepodległości Polski. Przyjedzie 15 tys. harcerzy z całego kraju. W 2020 r. Wyspę Sobieszewską czeka druga wielka impreza tego typu - zlot skautów z ponad 20 państw Europy.
Przygotowania do zlotu są już w fazie końcowej. W poniedziałek, 6 sierpnia, na Wyspę Sobieszewską przyjedzie 15 tys. członków ZHP z całej Polski. Nz. scena z czerwcowego pikniku rodzinnego, podczas którego harcerze informowali mieszkańców Sobieszewa, jak będzie wyglądał zlot
Przygotowania do zlotu są już w fazie końcowej. W poniedziałek, 6 sierpnia, na Wyspę Sobieszewską przyjedzie 15 tys. członków ZHP z całej Polski. Nz. scena z czerwcowego pikniku rodzinnego, podczas którego harcerze informowali mieszkańców Sobieszewa, jak będzie wyglądał zlot od strony organizacyjnej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ta wielka impreza zacznie się już w poniedziałek, 6 sierpnia i potrwa jedenaście dni - do 16 sierpnia.

We wtorek, 31 lipca, gośćmi naszego programu "Wszystkie Strony Miasta" byli organizatorzy zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskij:

  • Zofia Cebula, gdańszczanka, harcmistrzyni ZHP, na czas zlotu szefowa modułu programowego Natura 
  • Karol Gzyl, warszawiak, harcmistrz, członek Głównej Kwatery ZHP, komendant zlotu
  • Łukasz Kłos, gdańszczanin, współorganizator zlotu z ramienia Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Nasi goście mówili m.in. o tym, jak zlot będzie wyglądał od strony organizacyjnej. Gdzie przygotowywane jest harcerskie "miasteczko", co młodzi będą robić w czasie zlotu i jak się bądą żywić. Także - na ile utrudniony będzie w tym czasie ruch samochodów na Wyspie Sobieszewskiej, kto spoza ZHP i na jakiej zasadzie będzie mógł uczestniczyć w zlocie. 

W obchodach 100-lecia ZHP na Wyspie Sobieszewskiej uczestniczyć będą delegacje organizacji skautowych z całej Europy. Będzie to dla nich okazja, by zapoznać się z warunkami panującymi na Wyspie i poznać Gdańsk. W 2020 r. na European Jamboree przyjedzie 15 tys. skautów - przede wszystkim europejskich, ale nie tylko.Będą oczywiście mieszkać w wypróbowanym miejscu - na Wyspie Sobieszewskiej.

- Już się zapowiada duża grupa z Argentyny - mówi hm Karol Gzyl. 

Tego typu imprezy są gospodarzy możliwością promocji miasta czy regionu - efekty nie polegają na prostej zależności, jaka dotyczy np. mechanizmów promocji turystycznej. Harcerze i skauci, którzy przyjadą na Wyspę Sobieszewską to przede wszystkim młodzież i dzieci. Gdy osiągną dorosłość, wielu z nich będzie należeć do elity swoich społeczeństw: będą inżynierami, lekarzami, prawnikami, przedsiębiorcami, niektórzy zapewne politykami. Zachowają dobre wspomnienia o Wyspie Sobieszewskiej i Gdańsku, staną się "ambasadorami" naszej małej ojczyzny. To kapitał trudny do przecenienia. 

ZOBACZ I POSŁUCHAJ:

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl