PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

100-lecie powrotu Pomorza do Polski - pociąg z generałem Hallerem już w Pucku

100-lecie powrotu Pomorza do Polski - pociąg z generałem Hallerem już w Pucku
Zabytkowy pociąg, który wyruszył z Gdańska rankiem w poniedziałek, 10 lutego, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Po południu w puckim porcie rybackim odbył się kulminacyjny moment obchodów 100-lecia powrotu Pomorza do Polski - historyczna inscenizacja zaślubin z morzem. Podczas uroczystości obecny był m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa Mieczysław Struk.
Pociąg z gen. Józefem Hallerem na pokładzie witany w Pucku 10 lutego 2020 r.
Pociąg z gen. Józefem Hallerem na pokładzie witany w Pucku 10 lutego 2020 r.
Karol Stańczak

 

Powadzony przez lokomotywę parową, historyczny pociąg z generałem Józefem Hallerem na pokładzie, który w niedzielę (9 lutego) powitano na Dworcu Głównym w Gdańsku, wyruszył w drogę do Pucka o godz. 7.25 z Dworca. Jechali nim potomkowie uczestników wydarzeń z 1920 roku, samorządowcy, Kaszubi.

Ta szczególnie uroczysta inscenizacja, której celem było uczczenie stulecia zaślubin była inicjatywą Samorządu Województwa Pomorskiego a przygotowania do niej trwały od wielu miesięcy.

Pociąg, ustrojony barwy polskie i kaszubskie, podobny do tego, którym sto lat temu generał Haller jechał z Torunia do Gdańska i dalej do Pucka, zatrzymał się po drodze na stacji w Sopocie, gdzie na pokład wsiadł gen. Józef Haller i ks. Józef Wrycza – proboszcz Wojska Polskiego i legendarny działacz niepodległościowy na Pomorzu w latach 1917-1920.

Następnymi stacjami były Gdynia i Reda, w której pasażerów witały tłumy mieszkańców.

Docelowym przystankiem historycznego pociągu był dworzec w Pucku. Tam na gen. Hallera, ks. Wryczę i pozostałych pasażerów czekały setki mieszkańców, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, samorządowcy oraz potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Wszyscy zaśpiewali hymn, a potem gen. Haller z towarzyszeniem oficerów wsiedli na konie i przejechali przez bramę powitalną z napisem: „Witamy jenerała Józefa Hallera”.

 

Burmistrz Pucka i jego małe mieszkanki witają historycznych gości
Burmistrz Pucka i jego małe mieszkanki witają historycznych gości
Karol Stańczak

 

W Pucku obecny był prezydent RP Andrzej Duda
W uroczystościach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, który później odwiedził także Władysławowo 
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Uczestnicy uroczystości przeszli na rynek w Pucku, gdzie wraz z dowódcą Błękitnej Armii zostali przywitani chlebem i solą. Mieszkańcy wznosili okrzyki „Wiwat generał Haller”.

Prezydent RP Andrzej Duda, burmistrz miasta Hanna Pruchniewska i starosta pucki Jarosław Białk odsłonili tablicę poświęconą Antoniemu Miotkowi, działaczowi niepodległościowemu związanemu z Puckiem.

- To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie państwa przodkowie, wasi dziadkowie, ojcowie, gdyby nie Kaszubi, którzy na tej ziemi przetrwali ze swoim głębokim poczuciem odrębności, polskości i wierności Rzeczypospolitej. Przetrwali najtrudniejsze chwile, germanizację, prześladowania. 100 lat temu przyszli w to miejsce, by towarzyszyć generałowi Józefowi Hallerowi, polskim żołnierzom i politykom, którzy przybyli z Warszawy, by razem z nimi świętować. Wtedy rybacy z Pucka, Kaszubi, trzymając wiosła, jako strażnicy polskiego Bałtyku, przekazali pieczę i straż nad morzem polskim żołnierzom, którzy tu przybyli. To wielka zasługa ludzi tej ziemi, ludzi zawsze wiernych Polsce, którzy przez stulecia nie wahali się za Polskę i polskość płacić ceny najwyższej - mówił prezydent Duda, który z Pucka pojechał do Władysławowa, gdzie odwiedził m.in. "Hallerówkę", czyli oddział Muzeum Ziemi Puckiej. 

 

W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu w Pucku była msza św. w Farze, a później (o godz. 14.00) historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem w porcie rybackim. W wydarzeniu brali udział  prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 

Głównym organizatorem wydarzeń w ramach 100-lecia Zaślubin Polski z Bałtykiem był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W PUCKU

 

oprac. na podstawie tekstu Aleksandry Chalińskiej/portal pomorskie.eu

CZYTAJ TAKŻE:

100-lecie zaślubin Polski z morzem. “Balticetta” Możdżera prapremierowo w Filharmonii Bałtyckiej

100-lecie powrotu Pomorza do Polski. Gdańsk powitał gen. Józefa Hallera

Po polsku i kaszubsku. W Dworze Artusa uczczono 100-lecie powrotu Pomorza do Polski

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl