Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

10 mln na remonty lokali socjalnych. W tym roku wprowadzi się do nich 300 rodzin

W latach 2015 – 2016, 417 mieszkań należących do miasta trafiło do potrzebujących rodzin. Plany na rok 2017 zakładają, że liczba ta powiększy się o kolejne 300. Remonty lokali socjalnych w tym roku kosztować będą 10 mln złotych.

10 mln na remonty lokali socjalnych. W tym roku wprowadzi się do nich 300 rodzin
A
A
data publikacji: 01 marca 2017 r.

Wyremontowane niedawno mieszkanie socjalne przy ul. Sandomierskiej na Oruni
Wyremontowane niedawno mieszkanie socjalne przy ul. Sandomierskiej na Oruni
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W 2015 roku przywrócono do użytku 117 mieszkań znajdujących się w zasobach Miasta Gdańska. Na ich remonty wydano wtedy 4,1 mln zł. W 2016 roku takich mieszkań było już 300. Koszt ich remontu wzrósł proporcjonalnie do liczby - kosztował 10 mln złotych.

W 2017 roku miasto planuje wyremontować kolejnych 300 lokali. Te działania pochłoną również około 10 mln złotych. To tylko część pieniędzy przeznaczonych na modernizację w zasobach komunalnych w bieżącym roku. Wszystkie działania zaplanowane przez miasto będą kosztować około 40 mln zł (mowa tu np. o dopłatach do funduszy remontowych we wspólnotach mieszkaniowych i o remontach podwórek).

Liczba wyremontowanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat lokali wzrosła ze 117 do 300. To zasługa Grupy Remontowej Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, na czele której stoi Robert Zaremba. Urodził się w Łodzi, jest absolwentem wyższej szkoły muzycznej. Grał na skrzypcach w Filharmonii Łódzkiej i śpiewał w Teatrze Wielkim. Do Gdańska przyjechał z Białej Podlaskiej. Muzyka nadal mu towarzyszy, ale to budowlanka stała się sposobem na życie.

- W zeszłym roku nasza ekipa wyremontowała 55 mieszkań – mówi Robert Zaremba. - Dodatkowo odnowiliśmy także 17 mieszkań po lipcowej ulewie. Wciąż potrzebujemy rąk do pracy. Na tę chwilę najbardziej poszukuję hydraulików, elektryków i dekarzy. Jednak ważniejsza od doświadczenia jest chęć do pracy - podkreśla kierownik ekipy budowlanej. - Zawód budowlańca kojarzy się z piciem alkoholu. Widzę, że bywa to niestety prawdą... Kilkanaście osób straciło już pracę, właśnie przez alkohol. Potrzeba nam odpowiedzialnych pracowników, nawet bez doświadczenia, u nas ma szansę na przyuczenie.

Grupa Remontowa GZNK powstała w marcu 2016 roku. Stan mieszkań z zasobu miasta, którymi się zajmuje, jest bardzo zróżnicowany. Remonty niektórych trwają po kilka dni. Najdłuższy trwał 1,5 miesiąca. Grupa w tym roku planuje wyremontować 100/120 mieszkań. Oprócz ekipy z GZNK odnawianiem mieszkań zajmują się firmy zewnętrzne.

Na stronie internetowej GZNK raz na kwartał, przez okres dwóch tygodni, umieszczana będzie oferta wyremontowanych lokali socjalnych. Nie znajdziemy tam dokładnego adresu, lecz numer ID mieszkania. Takie działanie ma na celu uniknięcie nielegalnego zajmowania pustostanów. Znajdziemy jednak wszystkie niezbędne informacje na temat mieszkania: metraż, piętro, stan techniczny, zdjęcia, rzut. Aktualnie mieszkania na stronie nie są widoczne, ponieważ wciąż trwa oglądanie i wydawanie mieszkań zaprezentowanych w styczniu. Kolejna pula, w której będzie ok. 50 lokali, pojawi się na stronie 1 kwietnia. Zainteresowani, którzy są na liście oczekujących będą mogli obejrzeć dane lokale z czego będą mogli wybrać pięć wedle stopnia swoich preferencji.

Na przydział mieszkania socjalnego w Gdańsku czeka aktualnie 1900 rodzin.

Czytaj także:

Miasto zacznie remont zdewastowanych mieszkań komunalnych

600 mieszkań do remontu! Zdewastowane zasoby komunalne

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora