• Start
  • Wiadomości
  • 10. Afera Kryminalna i spotkania z pisarzami online. Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Czubajem

10. Afera Kryminalna i spotkania z pisarzami online. Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Czubajem

Ośmiu wytrawnych pisarzy literatury kryminalnej spotykać się będzie z czytelnikami przez najbliższy miesiąc, w każdy czwartek i poniedziałek o godz. 18. - Gorset pisarza powieści kryminalnych trochę mi przeszkadza. Nie jestem od tego, by swojemu bohaterowi matkować – powiedział Mariusz Czubaj, podczas pierwszej rozmowy 29 października 2020. Posłuchaj.
30.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mariusz Czubaj (ur. 1969) pisarz, antropolog kultury, profesor w Uniwersytecie SWPS. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną
Mariusz Czubaj (ur. 1969) pisarz, antropolog kultury, profesor w Uniwersytecie SWPS. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną. Spotkanie z pisarzem rozpoczęło 10. Aferę Kryminalną
Mat. WiMBP

 

Festiwal literatury kryminalnej Afera Kryminalna zaprasza do Gdańska pisarzy już od 2011 roku. Tym razem spotkania z autorami odbędą się tylko online. 

- W tych covidowych czasach musieliśmy podjąć trudną decyzję – mówi Marcin Dybuk, kierownik biura promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Widząc co się dzieje „za oknem” przenieśliśmy festiwal do internetu. Przygotowaliśmy rozmowy z mistrzami polskiego kryminału. Opowiadają nie tylko o powieściach, ale także o sobie. Zależało nam, aby ich lepiej poznać. Przez miesiąc, od 29 października 2020 roku, w każdy czwartek i poniedziałek odbędzie się premiera rozmowy z gośćmi.

Wśród gości festiwalu, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz gdańskie Wydawnictwo Oficynka są: legenda polskiego kryminału Marek Krajewski; "dinozaur kryminałów” Mariusz Czubaj; mistrzyni thrillerów psychologicznych Magda Stachula; autorka powieści z humorem Olga Rudnicka; Igor Brejdygant, autor i scenarzysta m.in. serialu „Szadź” w TVN; Maciej Siembieda autor powieści sensacyjnych opartych na wydarzeniach historycznych; Tomasz Białkowski, autor wielu mocnych powieści i Michał Larek, dziennikarz, pisarz, niedawno także wykładowca.

Rozmowy z pisarzami poprowadzą m.in.: dziennikarki Ryszarda Wojciechowska z „Dziennika Bałtyckiego” i Iwona Demska z Radia Gdańska, a także Anna Burzyńska, doktorantka prof. Stefana Chwina i Marcin Dybuk, rzecznik WiMBP. 

Jako pierwszy spotkał się z czytelnikami Mariusz Czubaj. Posłuchaj poniżej:

Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku istnienia festiwal gościł znamienitych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Mistrzów i uczniów, autorów z wieloletnim dorobkiem literackim oraz debiutantów.

Od 2016 roku festiwal zaprasza do współpracy biblioteki z innych miast: Gdyni, Sopotu, Rumi, Redy, Tczewa, Wejherowa czy Łęczyc. Od 2017 - pisarzy zagranicznych. Jako pierwsi Gdańsk odwiedzili Stefan Anhem i Johan Theorin, rok później amerykańska autorka bestselerowych thrillerów medycznych Tess Gerritsen. Szwedzki autor powieści kryminalnych Arne Dahl oraz Martin Widmark, szwedzki autor bardzo popularnej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” spotkali się z czytelnikami rok temu. W 2020 roku, z powodu pandemii Afera Kryminalna musiała się przenieść w całości do Internetu.

 

Magda Stachula (ur. 1982) absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju, który jeździ po czeskiej Pradze był inspiracją do powstania debiutanckiej książki „Idealna”
Magda Stachula (ur. 1982) absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju, który jeździ po czeskiej Pradze był inspiracją do powstania debiutanckiej książki „Idealna”
Mat. WiMBP

 

Konkursy dla Czytelników 

Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali jako namiastkę spotkań autorskich - książki z autografami. Aby je otrzymać, warto śledzić Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz festiwalu Afery Kryminalnej, a także stronę www.wbpg.org.pl

Rozmowy z tegorocznymi gośćmi Afery Kryminalnej będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia):

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Profil Facebook festiwalu.

 

Marek Krajewski (ur. 1966) to autor bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny i laureat wielu nagród. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”
Marek Krajewski (ur. 1966) to autor bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny i laureat wielu nagród. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”
Mat. WiMBP


Kim są autorzy tegorocznej edycji festiwalu?

Tomasz Białkowski (ur. 1969) - autor powieści psychologicznych i kryminalnych, opowiadań, sztuki teatralnej. Pierwszy tom trylogii kainickiej, czyli "Drzewo morwowe", został wydany w Niemczech i Czechach, gdzie stał się bestsellerem. Laureat kilku wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury (zbiorowa), dwukrotnie Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn", Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie literatury, Nagrody Marszałka Województwa, tytułu Najlepszego Kryminału Lata 2013 portalu Granice.pl. Pisarz to trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Olsztynie.

Igor Brejdygant (ur. 1971) jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: „Palimpsest” (reż. Konrad Niewolski), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz seriali: „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Szadź”. Pracował, jako szef zespołu tworzącego scenariusz pierwszego polskiego serialu emitowanego przez Netfilix – „Ultraviolet”. Ma na koncie scenariusze i reżyserię teledysków, reklam oraz filmów do kampanii społecznych i serii dokumentalnej dla Canal+. Dużą popularność przyniosły mu powieści: „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa” i „Układ”. „Rysa”, stanowiąca połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Książkę uhonorowano Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2019. Kontynuacją Rysy jest opublikowany w 2019 r. thriller polityczny – „Układ”.

Mariusz Czubaj (ur. 1969) pisarz, antropolog kultury, profesor w Uniwersytecie SWPS. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną (2009 – za „21:37”; 2017 – za „R.I.P.”). Posiadacz stopnia mistrzowskiego w karate tradycyjnym. Saksofonista w zespołach Zgniłość oraz Kornet Olemana (ten drugi powstał na kanwie powieści „Około północy”, W.A.B., 2019). Jego książki tłumaczono na angielski, niemiecki, turecki, ukraiński i włoski.

Marek Krajewski (ur. 1966) autor bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, „Złotego Pocisku”). Jego książki tłumaczone są na ponad dwadzieścia języków. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza. W maju ukazał się „Pomocnik kata”, kryminał szpiegowski z Edwardem Popielskim w roli głównej. Poprzednia książka z serii, „Dziewczyna o czterech palcach”, otrzymała tytuł Najlepszej powieści kryminalno-historycznej 2019 roku i nagrodę „Złoty Pocisk”. Najnowsza książka autora – „Moloch” – ukaże się 28 października.

Michał Larek (ur. 1978) pisarz, wykładowca i autor podcastu Zabójcze opowieści. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej). Bada techniki przyciągania uwagi odbiorcy i prowadzi warsztaty ze storytellingu. Autor serii kryminalnej Dekada oraz współautor Martwych ciał i Mężczyzny w białych butach (wraz z Waldemarem Ciszakiem).

Olga Rudnicka (ur. 1988) absolwentka Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka powieści kryminalnych: „Martwe Jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13” i „Zacisze 13 Powrót”. Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera.

Maciej Siembieda (ur. 1961) jako autor thrillerów zadebiutował w 2017 r. powieścią „444” i od razu dołączył do grona twórców bestsellerów, a jednocześnie najoryginalniejszych postaci literatury sensacyjnej w Polsce. Rok później ukazało się „Miejsce i imię” i potwierdziło jego pozycję. Ale Maciej Siembieda nie był debiutantem. To pisarz z trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim. Zajmuje się dziennikarskimi śledztwami historycznymi. Trzykrotnie otrzymał za nie Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uznawaną za najwyższy laur zawodowy w kraju. W thrillerach po mistrzowsku wykorzystujących elementy prawdziwych historii, nadając im sensacyjną ramę i tempo. Powieść „444” to rezultat wielu lat poszukiwań zaginionego obrazu największego polskiego malarza Jana Matejki. „Miejsce i imię” poświęcone tajemnicy holenderskich szlifierzy diamentów więzionych podczas II wojny w obozie pracy na Górze św. Anny. Jego trzecim thrillerem jest „Gambit”.

Magda Stachula (ur. 1982) absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju, który jeździ po czeskiej Pradze był inspiracją do powstania debiutanckiej książki „Idealna”, thrillera psychologicznego w nurcie domestic noir. Książka ukazała się w 2016 roku, błyskawicznie zdobyła status bestsellera, przez magazyn „Pocisk” została uznana za jeden z pięciu najciekawszych debiutów kryminalnych 2016 roku i została nominowana do prestiżowej nagrody „Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Do tej pory została wydana w Czechach (pt. „Mazací tramvaj”) i we Włoszech (pt. „La donna perfetta”), w przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. W 2017 roku premierę miała jej druga książka pt. „Trzecia”, która znalazła się wśród czternastu książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2018 roku ukazał się thriller „W pułapce” nominowany do Książki Roku portalu Lubimy Czytać, w 2019 „Oszukana” także thriller w nurcie domestic noir, a w 2020 „Strach, który powraca”, będący kontynuacją losów bohaterów z debiutanckiej „Idealnej”. Autorka wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie i pełnoetatowo pracuje nad kolejnymi thrillerami.



TV

Światowa stolica bursztynu