PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Zobacz Westerplatte inaczej

Zobacz Westerplatte inaczej
Spektakl multimedialny Westerplatte – światłocienie to nowa propozycja Muzeum Gdańska i Miasta Gdańsk mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczyć dwa razy: 14 i 15 września 2018 r. w godz. 19:30-22:30.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

– Tradycyjnie w czasie uroczystości wybuchu II wojny światowej Westerplatte przypomina nam o bohaterstwie i trudnym losie żołnierzy. Przyzwyczajamy się do myślenia o tym miejscu w kategoriach obiektu odwiedzanego raz do roku. Dlatego cieszę się i zachęcam do wzięcia udziału w inicjatywie Muzeum Gdańska. Zobaczmy Westerplatte w innej odsłonie – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Iluminacje będą wyświetlane m.in. na budynku koszar
Iluminacje będą wyświetlane m.in. na budynku koszar
Andrzej Gierszewski

Poprzez pryzmat sztuk wizualnych na nowo odkrywać będziemy znajdujące się na półwyspie obiekty historyczne. Jednakże Westerplatte – światłocienie będzie nie tylko próbą zmierzenia się z dziedzictwem historycznym półwyspu. Będzie to również próba zadawania pytania o kondycję współczesnego człowieka, naszą postawę wobec wojny, przemocy oraz autorytaryzmów.

– Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje Półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych, wystawienniczych i popularyzatorskich. Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Półwyspu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości? Czy tak wiele się zmieniliśmy od czasów osławionego tytułu Dlaczego musimy umierać za Gdańsk? – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia.

Muzeum Gdańska zaprosiło do współpracy wybitnych przedstawicieli sztuk audiowizualnych: reżyserów, animatorów, ilustratorów, kompozytorów i muzyków, aby we własnych interpretacjach przedstawili całą złożoność historii Półwyspu w zderzeniu ze współczesnym kontekstem.

Budynki dzięki iluminacjom zyskają nowy wizerunek
Budynki dzięki iluminacjom zyskają nowy wizerunek
Andrzej Gierszewski

Spektakl będzie miał formę symultanicznych instalacji multimedialnych, w których główną scenografią, czy raczej aktorami będą historyczne obiekty. Za sprawą światła, dźwięku, a przede wszystkim animacji, Westerplatte stanie się na dwa wieczory plenerową galerią sztuki monumentalnej.

 

Nadzieja

Instalacja autorstwa Roberta Turło

oraz Jarosława Pudlisa, Michała Garnowskiego, Mateusza Kozłowskiego, Adam Przybysza, Marka Kuczyńskiego.

Bad news

Instalacja autorstwa Macieja Salamona

Respiracja

Instalacja autorstwa Macieja Szupicy,

muzyka Szymon Weiss, animacja Krzysztof Głażewski

Willkommen

Wideoklip autorstwa Marka Frankowskiego, Szymona Kołodziejczyka, Grzegorza Łapińskiego.

Мультимедійна вистава

ВЕСТЕРПЛАТТЕ

СВІТЛОТІНІ

14-15 вересня 2018 р. 19:30 – 22:30

Півострів Вестерплатте

Вхід вільний

Екскурсії українською мовою о 21:00

 

Spacer przewodnikiem co 15 minut

Oprowadzanie w języku migowym o godz. 20:00

Oprowadzanie w języku ukraińskim o godz. 21:00

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze