PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zielone Trójmiasto - przepis na wiosnę w ogrodzie

A
A

GIMNAZJALISTO,

jesteśmy uczniami kierunku architektura krajobrazu przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo Usługowych w Gdańsku. Już wkrótce będziemy projektowali „zielony krajobraz” miast i wsi. Doskonale wiemy, że w mieście i w pobliżu ruchliwych dróg powietrze jest przesycone pyłem, kurzem i spalinami. Możemy jednak temu zaradzić. Sadząc odpowiednie gatunki roślin do swoich ogrodów, na balkony, tarasy możemy ochronić się przed spalinami i hałasem.

Czy wiesz, że:

- Dorosłe drzewo liściaste absorbuje w ciągu okresu wegetacyjnego toksyny ze spalania 130 kg paliwa (Malczyk 2005), a każdy hektar parku miejskiego pochłania miesięcznie przeciętnie 21 kilogramów dwutlenku węgla z atmosfery, czyli tyle ile produkuje średnio jeden samochód osobowy przejeżdżając 40 000 tys. kilometrów (www.eko-fani.pl)

- Rośliny wydzielają także fitoncydy – olejki eteryczne, toksyczne w stosunku do grzybów, bakterii, niektórych owadów, a dzięki temu działające ochronnie na ludzi. Fitoncydy posiadają także właściwości lecznicze, wydzielane przez sosnę, świerk, jodłę, czy jałowiec działają uspakajająco na organizm człowieka, natomiast te produkowane przez bez czarny, brzozę, robinię, czy głóg wpływają na ludzi pobudzająco (Czerwiec, Lewińska 2000)

Z badań SGGW wynika, że aby oddychać czystym powietrzem, warto w pobliżu domu mieć dąb, klon pospolity, jarząb (szczególnie "pracowity" jest jarząb szwedzki) czy polną gruszę. Z krzewów do fitoremediacji świetnie sprawdzają się FORSYCJE, tawliny, czy pęcherz nice.

Mamy nadzieję że dzięki tej akcji już najbliższej wiosny w Trójmieście zakwitnie kolejne tysiąc krzewów, a samopoczucie mieszkańców na tyle się po prawi, że o wiosennym przesileniu nie będzie mowy.

Chcielibyśmy tą akcją pokazać Ci jak bardzo ważny jest Twój wkład w estetykę otoczenia, a także samopoczucie i zdrowie mieszkańców Trójmiasta.

Przyłącz się do nas, już dziś. Polub nas na facebooku, a od września zostań jednym z nas.


W ramach akcji Zielone Trójmiasto udało się rozdać blisko 600 krzewów forsycji! Poniżej przypominamy jak je posadzić:

forsycje

...i przepis na wiosnę w ogrodzie:

kalendarz 1
kalendarz2


Zapraszamy do Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku.

Do pobrania:

Jak posadzić krzewy forsycji (1.08 MB)

Kalendarz str. 1 (835.64 KB)

Kalendarz str. 2 (850.57 KB)