PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

XII Parada Niepodległości w Gdańsku! POKAŻCIE SIĘ, NIECH POLSKA ZOBACZY JAK ŚWIĘTUJĄ MŁODZI GDAŃSZCZANIE!

A
A

Szanowni Państwo
Drodzy Uczniowie i Drogie Przedszkolaki
gdańskich placówek oświatowych!

Co roku o tej porze piszemy do Was, aby przypomnieć Wam i poprosić o udział w kolejnej Paradzie Niepodległości w Gdańsku. Tegoroczna Parada będzie już dwunastą! Za każdym razem Parada zawiera pewne nowe elementy, ale to co najważniejsze, pozostaje niezmienne. A tą najważniejszą cechą Parady Niepodległości w Gdańsku jest jej otwartość. Fakt, że opiera się w największej części na oddolnej inicjatywie jej uczestników – takich jak Wy. Dzięki temu w nasze ślady idzie wiele miast w Polsce starając się manifestować patriotyzm w radosny sposób. Gdańsk promieniuje patriotyzmem na całą Polskę!

Grafika

Czekamy na Was!

Parada Niepodległości daje sympatyczną i jedyną w swoim rodzaju okazję do zaprezentowania mieszkańcom Pomorza Waszej szkoły. Serdecznie zapraszamy do zamanifestowania swojej pracy i uczestnictwa w Paradzie razem z wszystkimi! Mile widziane są wszelkie transparenty i inne formy prezentacji. Rokrocznie staramy się przygotować dla uczestników niewielkie upominki i gadżety. W tym roku będą to biało-czerwone opaski na ramię: takie jakie nosili uczestnicy Powstania Warszawskiego, którego 70 rocznicę właśnie obchodzimy.

Podobnie jak w poprzednich latach zapraszamy wszystkich do przebierania się za ważne postaci historyczne lub przebrania się/pomalowania w biało-czerwone barwy.

Zachęcamy także do wcześniejszego przygotowania (np. na lekcjach) biało-czerwonych kotylionów, którymi można dzielić się w trakcie Parady z jej uczestnikami.

Patronat nad Paradą Niepodległości sprawuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM

Szczegóły organizacyjne:

·        Ruszamy dokładnie o godzinie 10.00. To wcześniej niż rok temu. Chodzi nam o to, żeby mieć więcej czasu na wspólne śpiewanie pod pomnikiem Jana III Sobieskiego.

·        Trasa jest taka jak rok temu: zaczynamy na Podwalu Staromiejskim. A dalej idziemy Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską, Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, Targ Węglowy.

·        Zbieramy się wcześniej: już od 9.00. Grupy zmotoryzowane MUSZĄ BYĆ WCZEŚNIEJ UMÓWIONE I POTWIERDZONE. Podjeżdżają WYŁĄCZNIE od ul. Łagiewniki, a następnie zostaną skierowane na odpowiednie miejsce w Paradzie. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie - na wys. Hali Targowej.

·        Na Targu Węglowym: odbędzie się tradycyjne spotkanie z grupami zorganizowanymi i możliwość obejrzenia pięknych aut.

·        Tegorocznym tematem przewodnim będzie wspomnienie Powstania Warszawskiego, którego 70 rocznicę właśnie obchodzimy.

·        Przebrania historyczne: zapraszamy wszystkich do przebierania się w stroje historyczne. Może to być nawet drobiazg wpleciony w ubranie. Epoka też nie ma znaczenia: o niepodległość Polski walczono przecież w dalszej i bliższej przeszłości.

Wielka prośba do tych, którzy się na Paradę wybierają: prosimy o przysłanie kilku-kilkunastu zdań na Wasz temat. Dzięki temu będziemy mogli o Was mówić w trakcie i napisać o Was na naszej stronie internetowej (adres e-mail: adam.hlebowicz@plusradio.pl i lech.parell@gmail.com).

By lepiej przygotować się do spotkania poniżej zamieszczamy do pobrania śpiewnik tegorocznej parady.

Śpiewnik Parada Niepodległości (1.29 MB)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.sumgdansk.pl oraz na Facebooku.

Mamy nadzieję że 11 listopada Was nie zabraknie.

Lech Parell, Adam Hlebowicz

Stowarzyszenie SUM


Bądźmy razem tego dnia!