PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uroczysta gala Koryfeuszy Gdańskich Lwiątek

W poniedziałek 23 września br. w Teatrze Miniatura 43 nauczycieli otrzyma tytuł Koryfeusza Gdańskich Lwiątek, dołączając do grona nauczycieli Akademii, której mali studenci (uczniowie klas I-III) odwiedzają gdańskie i pomorskie ośrodki kultury i muzea. Wyróżnionym wyrazy uznania złoży Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

A
A

Podczas uroczystości 23 września w Teatrze Miniatura tytuł Koryfeusza Gdańskich Lwiątek otrzyma 43 nauczycieli, którzy wraz ze swoimi uczniami ukończyli pierwszy trzyletni cykl projektu Akademia Gdańskich Lwiątek. Szczególnymi gośćmi wieczoru będzie również 14. Koryfeuszy, którzy już drugi raz uczestniczyli w projekcie, prowadząc swoją kolejną klasę szlakiem gdańskich muzeów i ośrodków kultury. Wyróżnionym wyrazy uznania złoży Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Dla zebranych z jesiennym recitalem wystąpi Edyta Ehrlich, a galę poprowadzi mecenas i realizator Akademii Gdańskich Lwiątek Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji „Wspólnota Gdańska”.

Akademia Gdańskich Lwiątek jest trzyletnim projektem z zakresu edukacji kulturalnej adresowanym do dzieci z kl. I-III szkół podstawowych, który polega na odwiedzaniu przez dzieci wiodących placówek kulturalno- muzealnych. Zgodnie z regulaminem dzieci uczestniczące w projekcie co roku odwiedzają przynajmniej 6 miejsc, zdobywając  co roku odznaki: brązową, srebrną, złotą. W roku 2013 Akademię ukończyło 1479 dzieci, które na przestrzeni 3 lat odwiedziły placówki kulturalne i muzealne, gdzie często uczestniczyły w lekcjach i zajęciach prowadzonych przez pracowników działów edukacyjnych.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, tak liczny udział uczniów w Akademii Gdańskich Lwiątek dla wielu szkół jest okazją do wzbogacania procesów dydaktyczno-wychowawczych w zakresie edukacji kulturalnej i zarazem wyrównywania szans edukacyjnych.

Udział w Akademii Gdańskich Lwiątek znacząco wspiera:

  • budowanie lokalnej tożsamości z Gdańskiem i regionem poprzez poznawanie jego bogactwa, uwarunkowań, historii i kultury (wiek uczestników Akademii jest optymalnym okresem dla kształtowania lokalnych więzi),
  • kształtowanie postaw kulturalnego spędzania czasu wolnego, bowiem dzieci często same zachęcają rodziców do ponownego odwiedzania miejsc lub proszą o to nauczyciela,
  • rozwijanie ciekawości poznawczej i wzmacniania motywacji do uczenia się i rozwoju.

Od 2007 roku trzyletnią, bardzo intensywną przygodę na szalkach gdańskiego dziedzictwa  kulturowego rozpoczyna ponad 2000 dzieci z klas I-III gdańskich i pomorskich szkół podstawowych.

Patronat honorowy nad Akademia Gdańskich Lwiątek objęli:

  • Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk
  • Pomorski Kurator Oświaty – Elżbieta Wasilenko
  • Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz

Organizator i mecenas spotkania:

  • Fundacja „Wspólnota Gdańska” – Andrzej Stelmasiewicz (realizator Akademii Gdańskich Lwiątek)
  • Teatr Miniatura

Współpraca:  Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Więcej o projekcie Akademia Gdańskich Lwiątek: http://www.agl.org.pl