PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Triathlon matematyczny Gdańsk 2017

Stowarzyszenie na Rzesz Działań Edukacyjnych i Rozwoju „Dzieci Świata” zrealizowało projekt Triathlon matematyczny w Gdańsku współfinansowany przez mFundację w ramach konkursu „Wakacje z matematyką”.

A
A

Różnorodne zajęcia dla uczniów klas IV-VII odbywały się w ciągu trzech wakacyjnych dni - od 12 do 14 lipca. Założeniem projektu Triathlon matematyczny w Gdańsku było zapewnienie dzieciom urozmaiconych form spędzenia wolnego czasu pod znakiem Królowej Nauk - matematyki. W tym celu organizatorzy przygotowali dla uczestników warsztaty edukacyjne, zabawy w plenerze, gry miejskie, a także wycieczki po zakątkach Gdańska. Koordynatorkami projektu z ramienia Stowarzyszenia były Maria Albrecht, Agata Machalińska i Jolanta Zając.

Wakacji z matematyką

W środę, 12 lipca, uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do oliwskiego ZOO. W sali dydaktycznej odbyły się warsztaty orgiami. Dodatkową atrakcją były zajęcia przyrodnicze przeprowadzone przez pracowników Ogrodu na temat bioróżnorodności biologicznej. Za aktywny udział dzieci otrzymały książkę pt. „Co w trawie piszczy?”. Uczestnicy zakupili pamiątki, a uzyskane ze sprzedaży fundusze przeznaczone zostaną na ochronę ginących gatunków.

Wakacji z matematyką

Drugi dzień projektu zakładał wycieczkę do Centrum Hewelianum. Uczniowie zapoznali się z interaktywną wystawą „Łamigłówki”, a następnie rozszyfrowywali wiadomości na temat życia i pracy naukowej Jana Heweliusza. Warsztaty odbyły się w sali w fortach. Również niezwykłą atrakcją okazało się zwiedzanie miasta śladami gdańskiego astronoma i matematyka. Plan Gdańska odkrył przez uczestnikami wiele ciekawych i skrytych miejsc…

Wakacji z matematyką

Ostatni dzień Triathlonu matematycznego to połączenie zabawy i nauki w plenerze. W Parku Oliwskim dzieci zmierzyły się z zadaniami gry miejskiej „Zakątki i tajemnice Parku Oliwskiego”. Wykorzystanie umiejętności matematycznych oraz dobra kondycja uczestników okazały się kluczem do sukcesu. Na zakończenie rozgrywek w części rekreacyjnej odbył się piknik połączony z grami logicznymi i poczęstunkiem.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali nagrodę oraz dyplom, a także wyrazili życzenie, by za rok kolejne zajęcia w ramach „Wakacji z matematyką” trwały dłużej!

Autor: Karolina Zdunek