PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Po Europejskiej Nocy bez Wypadków - to już 13 edycja tej akcji! Zobaczcie jak wyglądało to w Trójmieście…

W minioną sobotę, w nocy z 15 na 16 października 2016 roku, już po raz trzynasty, wolontariusze czekali z niebieskimi opaskami na kierowców bawiących się w klubach. Tradycyjnie akcja odbyła się w 3 sobotę października w krajach Unii Europejskiej. Jak co roku w akcji chodzi o to samo – o przypominanie o trzeźwości za kierownicą, a tym samym o ograniczanie ilości wypadków dyskotekowych.

A
A

Zwykle wygląda to tak, że wolontariusze pojawiają się w wybranych klubach i dyskotekach. Nawiązują kontakt z osobami, które przyjechały na imprezę samochodem i deklarują zachowanie trzeźwości podczas nocnej zabawy. Uczestnicy dostają specjalne bransoletki, które są znakiem rozpoznawczym osób kierujących tej nocy pojazdami i jednocześnie wyrazem zgody na udział w akcji. Na koniec imprezy wolontariusze badają alkomatem trzeźwość „zadeklarowanych” uczestników akcji, a Ci którzy są trzeźwi zostają nagrodzeni.

Europejska Noc Bez Wypadku 2016

Organizatorami Europejskiej Nocy bez Wypadków 2016 w Trójmieście byli: Fundacja „Krzyś”, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz Fundacja dla Rodziny „Bezpiecznik”. Wspierali nas także: Fundacja „Czyste Dźwięki”, Automobilklub Orski, Stowarzyszenie „Mrowisko”. Akcję przeprowadziło 9 wolontariuszy, pojawiliśmy się w 5 Trójmiejskich klubach dyskotekowych. W Gdańsku byliśmy w Parlamencie, Mieście Aniołów i Autsajderze, natomiast w Sopocie: w Sfinksie i Atelier.

Europejska Noc Bez Wypadku 2016

- Większość osób, z którymi nawiązaliśmy kontakt, reagowało na akcję bardzo pozytywnie. Wielu młodych ludzi popiera ideę trzeźwości za kierownicą. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że uważają za ważne, by przypominać kierowcom o konsekwencjach nietrzeźwości za kierownicą. Wielu z nich twierdzi, że takie akcje powinny odbywać się częściej, nawet co tydzień, sama możliwość skorzystania z alkomatu jest już atrakcją – mówią zgodnie wolontariusze.

Tej nocy w akcji, w pięciu klubach trójmiejskich wzięło udział około 200 osób, które otrzymały m.in. materiały profilaktyczne i kampanijne, a kierowcom rozdano dokładnie 33 opaski. To mniej niż rok temu, w 2015 zgłosiło się do nas 45 kierowców, ale na to można spojrzeć z optymizmem. Naszym zdaniem, oznacza to, że ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialni, przyjeżdżają i wracają z imprezy komunikacją publiczną lub taksówką – wyjaśniają organizatorzy akcji w Trójmieście.

Europejska Noc Bez Wypadku 2016

Akcja Europejska Noc Bez Wypadku została zapoczątkowana w 2000 roku w Belgii, po śmierci młodego Belga, wracającego po drinku z dyskoteki. Jego przyjaciele postanowili wspólnie uczcić pamięć kolegi a tym samym uwrażliwić innych młodych ludzi na to, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, może w konsekwencji zakończyć się śmiercią. Od 2003 roku akcja organizowana jest w wielu europejskich państwach, w tym także w Polsce i Trójmieście.

Akcja „Europejska Noc Bez Wypadku” w Trójmieście organizowana jest w ramach kampanii Miasta Gdańska „Kieruj bez procentów”. W tym roku do udziału w wydarzeniu przyłączyły się kluby z Gdańska: Miasto Aniołów, Autsajder, Parlament oraz z Sopotu: Sfinks 700 oraz Atelier. W Miastach partnerskich kampanii akcja odbyła się w Starogardzie Gdańskim (Whisky PUB), Władysławowie (Heineken Bar Jastrzębia Góra) oraz w Malborku (Alfa Club i Jazz Club Spiżarnia).

Agata Konieczna

Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień

www.gcpu.pl