PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Obchody Światowego Dnia FAS w Gdańsku

Fundacja na Rzecz Dziecka i Rodziny Fascynacje, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz Zespół Szkół Specjalnych Nr 1 zapraszają Państwa do udziału w obchodach Światowego dnia FAS w Gdańsku w dniu 9.09.2016. Światowy Dzień FAS obchodzimy w Gdańsku od kilku lat, uświadamiając mieszkańcom naszego miasta jak ważne jest powstrzymanie się od picia alkoholu w czasie ciąży.

A
A

Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości o FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 w Auckland w Nowej Zelandii, kiedy o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Kolejne obchody Dnia FAS odbyły się w Australii, RPA, USA, a następnie przeniosły się na grunt europejski.

Tegoroczne obchody w Gdańsku rozpoczną się 9 września o godzinie 9.09 na ul. Długiej przy Dworze Artusa. Chcemy, by obecne podczas tego Wydarzenia dzieci wraz ze swoimi opiekunami wypuściły do nieba specjalnie do tego celu przygotowane latawce. Przyjęliśmy latawiec jako symbol dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, które jeśli im pomóc mogą też „wzbić się w górę”. W ramach obchodów obejrzymy przedstawienie profilaktyczne Gdańskiej Grupy PaT kierowanej przez Roberta Cyrtę. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję oglądać opuszczanie dużych baniek, będzie malowanie twarzy i konkursy z nagrodami. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zaśpiewają z nami i dla nas piosenki. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do udziału w obchodach Światowego Dnia FAS mamy w ciąży. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy stoisko obsługiwane przez położne ze Stowarzyszenia Dobre Ręce Polskich Położnych oraz niespodzianki przygotowane przez Szkołę Rodzenia „Dobry Początek”. Pod fontanna Neptuna zrobimy grupowe zdjęcie wszystkich uczestników Wydarzenia, a następnie udamy się nad Motławę, żeby puścić latawce.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że obchody Światowego Dnia FAS w Gdańsku objął honorowym patronatem Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalek.

Bardzo serdecznie zapraszam Państwa do udziału w Wydarzeniu i mamy nadzieje, że będą Państwo wraz z nami świętować Dzień Świadomości o FAS.

Serdecznie zapraszamy!

Plakat