PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Drogowy Rajd Edukacyjny dla najmłodszych startuje 13 listopada

Rajd przygotowuje dzieci w wieku 4-7 lat do samodzielności w ruchu drogowym.

A
A

21 gdańskich szkół i przedszkoli zacznie za tydzień uczestnictwo w programie edukacji komunikacyjnej dla dzieci Drogowy Rajd Edukacyjny. 13 listopada (godz. 10.30, Sala Pucharowa) na stadionie PGE Arena Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz wręczy dzieciom specjalne karty uczestnictwa w programie oraz zestawy do nauki bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym - Autochodziki.

Rajd przygotowuje najmłodsze dzieci do samodzielności w ruchu drogowym. Adresatami programu są dzieci w wieku 4-7 lat, opiera się on na koncepcji Active Learning, czyli - zapamiętaniu sytuacji, zdarzeń i zachowań, do jakich dochodzi podczas ćwiczeń symulacyjnych. Rajd wprowadza najmłodsze dzieci w świat ruchu drogowego ze szczególnym naciskiem na ich bezpieczeństwo, różnorodność sposobów przemieszczania oraz ról jakie pełnią np. pieszy, pasażer, rowerzysta, czy kierowca.

Rajd dzieli się na 8 etapów (w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej). Każdy z nich skupia się na wybranym temacie, ważnym dla dzieci w wieku 4-7 lat. Poszczególne zestawy zadań, ćwiczeń i pomocy edukacyjnych są sukcesywnie przekazywane w okresie od września do czerwca. Docelowo w Drogowym Rajdzie Edukacyjnym uczestniczyć mają wszystkie gdańskie przedszkola publiczne i niepubliczne (łącznie ok. 90) oraz część szkół podstawowych (10).

RUNDA JESIENNA

 • ETAP 1
  ALFABET - Drogowe Zasady – piesi, znaki , pojazdy
 • ETAP 2
  AUTOMIARKA - Świat Dziecka – wzrost, słuch, wzrok
 • ETAP 3
  ALE BLASKI - Widzenie po Zmroku – ciemność, światła, odblaski
 • ETAP 4
  AUTOSALON - Pokazowe Pojazdy – rodzaje, budowa, prezentacje

RUNDA WIOSENNA

 • ETAP 5
  AUTODROM - Sportowe Zmagania – Zespół, Wyścig, Pit Stop
 • ETAP 6
  A JA MAM - Rowerowe Początki – rower, nauka, jazda
 • ETAP 7
  AUTO PILOT - Podróże małe i duże – pasażer, pomocnik, odkrywca
 • ETAP 8
  ASY ASY - Quiz Drogowy – gry, testy, zagadki

Podczas inauguracji Rajdu – dzieci będą mogły zapoznać się z wybranymi etapami obydwu rund. Na koniec – będzie zwiedzanie stadionu!

Według statystyk – co roku na polskich drogach ginie kilkaset dzieci. Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby ofiar śmiertelnych wśród dzieci uczestniczących w wypadkach. Budowanie więc wśród tej właśnie grupy wiekowej właściwych nawyków może być kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Większość programów edukacyjnych o podobnym charakterze skierowanych jest do dzieci starszych (w tzw. wieku ‘rowerowym’), Autochodzik tymczasem przeznaczony jest dla grupy wiekowej 4-8 lat. Udowodniono bowiem, że wczesna edukacja spełnia swoje zadania, gdyż - podobnie jak np. nauka języków – przekazana w określonym okresie rozwoju dziecka, pozwala na trwalsze budowanie właściwych postaw i zachowań.

Zobacz:
Miejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego