Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Apel na rzecz frekwencji wyborczej

A
A
UWAGA !
 

Drogie Przedstawicielki, Drodzy Przedstawiciele 
gdańskich organizacji pozarządowych!

Wiemy, jak ważne są dla Was sprawy Gdańska, Polski i Europy, dlatego też kierujemy do Państwa zaproszenie do podpisania apelu skierowanego do mieszkanek i mieszkańców Miasta Gdańska promującego partycypację w wyborach. 

Aktywna praca w organizacjach pozarządowych stanowi przykład zaangażowania obywatelskiego godnego naśladowania. W ostatnich trzydziestu latach nastąpił niesamowity rozwój sektora obywatelskiego. Niezwykle ważne jest zatem aby głos zachęcający do udziału w święcie demokracji, płynął ze strony przedstawicieli sektora najbliższego mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta. 

Uroczyste podpisanie apelu odbędzie się 2 kwietnia 2019 r. o godz. 10:30 w Europesjkim Centrum Solidarności. 

Organizacje, które chciałby stać się stroną apelu prosimy o przesłanie zgłoszenia zawierającego: 
- nazwę organizacji 
- dane osób upoważnionych do reprezantacji organizacji 
- dante kontaktowe (e-mail oraz telefon) 

na adres michal.pielechowski@gdansk.gda.pl do czwartku 28 marca br. Do godz. 16:00. 

 

Robocza treść Apelu: 

Drogie Gdańszczanki, Drodzy Gdańszczanie, Mieszkańcy Metropolii Gdańskiej!

Wiemy, jak ważne są dla Was sprawy Gdańska, Polski i Europy. Swoje zaangażowanie obywatelskie pokazaliśmy wniedawnych wyborach samorządowych, w których zagłosowało 60,78% z nas. To rekordowy wynik i wzrost o prawie 25 punktów procentowych w porównaniu z wyborami w 2014!

Dziś my, liderzy organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele pomorski samorządów zwracamy się do Was z apelem: nietraćcie tego zapału, idźcie na wybory także w 2019! Dzięki temu macie wpływ, komu powierzacie decyzję o wielu aspektachWaszego życia. Możecie zweryfikować, jakie wartości będą przyświecały kształtowi nadchodzącej polityki. Wspólniepokażmy całej Polsce, że Gdańsk jest najbardziej zaangażowanym obywatelsko miastem a Pomorskie najbardziej aktywnymw tym zakresie województwem. Bierzmy przykład z mieszkańców Szwecji, w której do urn wyborczych poszło ostatnio aż 85% uprawnionych.

W tym roku zagłosujemy trzy razy:

   W marcu wybraliśmy rady dzielnic, które mają rosnący wpływ na jakość życia w naszym najbliższym otoczeniu;

   W maju wybierzemy przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, w którym decyduje się rola Polski w Europie;

   W październiku wybierzemy nowy sejm i senat, który  decyduje  o wielu ważnych obszarach naszego codziennego życia.

Zachęcamy Was, by aktywnie korzystać z prawa wyborczego. O wolne wybory walczyły pokolenia Polek i Polaków, więckorzystajmy z niego, by wpływać na to, jak wygląda Polska i świat. Nie zostawiajmy decyzji innym! Idąc na wybory, weźmyze sobą rodzinę, znajomych, sąsiadów.

Niezwykle ważne jest móc identyfikować się z osobami, którym powierzamy zaszczytny obowiązek reprezentowania naszejspołeczności. To na nich bowiem spoczywa misja urzeczywistniania  naszych marzeń  i inspiracji. Korzystajmy zprzysługującego nam  prawa wyboru. Wyraźmy swoje zdanie w nadchodzących wyborach i głosujmy zgodnie ze swoimi poglądami oraz przekonaniami. Od tego zależy, jak będzie wyglądać nasza przyszłość.

Chcemy  podkreślić,  że  nasz  apel wolny  jest  od  jakiejkolwiek  afiliacji politycznej.  Jest  to neutralna politycznieinicjatywa pozbawiona barw partyjnych, poprzez którą pagniemy wyłącznie zachęcać do skorzystania z prawa do wyboru.Prawa, które daje nam możliwość wywarcia wpływu na kształt swojej dzielnicy (wybory do rad dzielnic), kraju (wybory dosejmu i senatu) oraz całej Unii Europejskiej (wybory do Parlamentu Europejskiego).

Głęboko wierzymy, że aktywni obywatele mogą zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Mogą tworzyć Gdańsk, Polskę i Europę zgodnie ze swoimi poglądami, marzeniami oraz inspiracjami.

Zachęcamy do głosowania, do wzięcia udziału w czynnym akcie wyborczym. Wasz głos liczy się przede wszystkim!