PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Aktywuj Się! Program dla tych, co nie chcą siedzieć w domu

Aktywuj Się! Program dla tych, co nie chcą siedzieć w domu
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprasza do udziału w programie „Aktywuj się!” To innowacyjny projekt realizowany przez Gdański Ośrodek Sportu od 2013 roku. Tworzy go cykl bezpłatnych aktywności, które odbywają się regularnie, nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zajęcia skierowane są do mieszkańców Gdańska. W realizacji programu wykorzystywane są obiekty miejskie oraz ciekawe plenery, np. plaża czy Park im. R. Reagana. Wybrane aktywności są odpowiedzią na zainteresowanie mieszkańców daną formą ruchu. Promowane są też innowacyjne dyscypliny. Każdy więc może wybrać coś dla siebie. Charakter poszczególnych zajęć ma być jak najbardziej przystępny. Jego celem jest wytworzenie pozytywnego nawyku ruchu, bez względu na wiek czy kondycję. Do programu można przystąpić w każdej chwili, ćwiczyć regularnie lub okazjonalnie w wybranych treningach. Prowadzą je doświadczeni instruktorzy. Nie są wymagane zapisy – można dołączyć w każdej chwili.

Powstała dedykowana strona, na której każdy zainteresowany znajdzie najważniejsze informacje: aktywujsiewgdansku.pl.

  • W Hali Sportowej Przymorze przy ul. Kołobrzeskiej 61 odbywają się zajęcia:

Zumba

Zajęcia obywają się w każdy czwartek o godz. 18:30. Zumba to innowacyjne połączenie tańca i fitnessu. Każde zajęcia to świetna zabawa i setki spalonych kalorii. Proste kroki może powtórzyć każdy, a zamiast oddawać się monotonnym ćwiczeniom, bawimy się przy energetycznej muzyce jak na imprezie. Zumba kształtuje naszą sylwetkę, dba o kondycję i wprawia w dobry nastrój. Zajęcia prowadzi Ania Cegłowska z Z-Dance.

Zumba


Zumba Gold

Należy do najpopularniejszych zajęć całego programu. Regularnie ćwiczy ok. 150 osób. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i trwają 60 minut. Początek o godz. 20.30.  Odmiana Zumba Gold® to program dla wszystkich, którzy długo nie praktykowali żadnej aktywności fizycznej, lub ze względu na problemy z nadwagą, stawami czy kręgosłupem mają ograniczone możliwości treningowe. Cechuje się mniejszą intensywnością ćwiczeń. Idealne dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku zajęcia prowadzi Anna Cegłowska /Z‑Dance/.

Speed badminton

Speed badminton


Speed badminton to  sport, który dotarł do nas z Niemiec. Podobny do badmintona, choć zupełnie inny, bo gra się bez siatek, znacznie szybciej i znacznie prościej. By odkryć tą nową rozrywkę i ćwiczyć bawiąc się jednocześnie, rozwijać swoją kondycję i sprawność fizyczną wystarczy przyjść w środę, na godz. 20:00. Prowadzącym jest Tomasz Szyjanowski /speedbadminton.pl/. Na miejscu jest możliwość skorzystania z dedykowanego sprzętu.

Joga na Zdrowie

Joga


W każdy wtorek o godz. 20:00 na ćwiczeniach trwających 90 minut zjawia się regularnie nawet ponad setka uczestników. Prowadzącym jest Paweł Gutral /"Lepiej żyć lepiej"/. Jedyne, o czym muszą pamiętać osoby, które zechcą skorzystać z tej propozycji, to zabranie ze sobą maty do ćwiczeń i swobodnego, najlepiej sportowego ubioru.

  • Na Pływalni Chełm przy ul. Chałubińskiego 13 odbywają się zajęcia:

Aktywuj się w Ratownictwie

To bezpłatne zajęcia doskonalące umiejętności pływacki z elementami ratownictwa. Odbywają się w każdą niedzielę w godz. 8.20-10.20 na pływalni Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Chałubińskiego w Gdańsku. Uczestnicy podzieleni na grupy zaawansowania będą mieli możliwość poprawić technikę pływania, a także zapoznać się z podstawowymi elementami pierwszej pomocy oraz ratownictwa wodnego. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jest to program, w którym uczestnicy powinni brać udział w zajęciach cały semestr. Zapisy: kapieliska@sportgdansk.pl.

Gimnastyka dla seniora

Gimnastyka dla seniora


W poniedziałki o godz. 10:30 oraz we wtorki o godz. 9:00. Gimnastyka dla seniora to zajęcia o średnim stopniu intensywności, skierowane głownie do osób w wieku 50+. Stanowią kolejny element naszego programu „Aktywuj się!”. Obejmują trening zdrowotny z elementami pilatesu, jogi, tai chi, aerobiku, szkoły zdrowych pleców, gimnastyki ogólnorozwojowej i relaksacji. Duży nacisk będzie położony na ćwiczenia lecznicze i przeciwbólowe. Każdy z nas w tym wieku ma schorzenie lub uczucie bólu w którymś z odcinków kręgosłupa czy w stawach. Należy to uznać jako wskazanie, a nie przeszkodę do ćwiczeń. Zadaniem zajęć jest redukcja bólu poprzez wzmacnianie mięśni wokół kręgosłupa i wszystkich stawów. Zajęcia są wskazane dla wszystkich w wieku od 50 do 105 lat.

  • W Hali Sportów Walki przy ul. Traugutta 29 można uczestniczyć w zajęciach:

Fitness dla dzieci

Fitness dla dzieci


W każdą niedzielę o godz. 12.00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na zajęcia o zabawowym charakterze. Ich zadaniem jest kształtowanie w dzieciach nawyku aktywności ruchowej oraz zdrowego trybu życia od pierwszych lat. Prowadzi je mistrzyni świata fitness, Aleksandra Kobielak. Na zajęciach uczy zachowywać prawidłową postawę, usprawnia koordynacją ruchową oraz poczucie rytmu, co wpływa na aktywność i kreatywność dzieci.

Ultimate Frisbee

Ultimate Frisbee jest bezkontaktowym sportem zespołowym, w którym używa się latającego dysku. Zwyczajowo mecz rozgrywany jest do 17 punktów i trwa około 100 minut. W Ultimate nie ma sędziów. Zawodnicy sędziują sobie sami zgodnie z honorowym kodeksem – Spirit of the Game. Zajęcia odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 16:30 hali sportowej przy ul. Traugutta 29. W okresie wiosenno-letnim gra zostanie przeniesiona na boisko trawiaste obok hali. Zajęcia prowadzi Piotr Przybyła /Ultimatum Gdańsk/.

  • Część zajęć organizowana jest w plenerze lub dedykowanych klubach:

Nordic Walking

Nordic Walking


W każdy wtorek o godz. 18 w Parku Nadmorski im. R Reagana przy wejściu D odbywają się bezpłatne marsze z kijami prowadzone przez doświadczonego instruktora, Krzysztofa Walczaka/ chodzezkijami.pl/. Jeśli nie posiadasz kijków nic straconego. Na początku zajęć można za darmo wypożyczyć kijki.

Trening MTB

Każdy, kto chce doskonalić swój warsztat kolarski pod okiem fachowców, powinien sobie zarezerwować czas w niedziele o godzinie 10:10 odbywają się zajęcia dla grupy zaawansowanej o godz. 9:00 dla grupy początkującej. Spotykamy się na końcu ul. Abrahama w Oliwie. Treningi są podzielone na grupę początkującą i zaawansowaną. Prowadzą je Bartosz i Robert Banach. Jeździmy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, pokonując wiele kultowych szlaków, zjazdów i podjazdów takich jak: John Tomac, Startowy, Z Roga, Czyżyk, Szyszkowy, Krzyże, Rollercoaster i inne. Doskonalimy technikę jazdy na rowerze górskim, dobrze się przy tym bawiąc. Należy pamiętać o kasku, odpowiednim stroju oraz solidnym posiłku przynajmniej 90 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Dzielnice biegają

Dzielnice biegają


Kolejną nowością jest program Gdańsk biega. Skierowany jest do tych osób, które lubią odkrywać nowe miejsca do biegania. Treningi odbywają się w czwartki i piątki o godz. 18 oraz w soboty o godz. 9. Miejscem spotkań amatorów biegania jest Park Oruński, przy Przedszkolu nr 9. Zaletą tej lokalizacji są m.in. oświetlone alejki, umożliwiające korzystanie ze ścieżek także wieczorową porą. W ramach zajęć planowane są spotkania z wykwalifikowanym trenerem, który pomoże zadbać o prawidłową technikę, doradzi jak uchronić się przed ewentualnymi kontuzjami czy zdradzi tajniki odpowiedniej dla biegacza diety. Prowadzącą zajęcia jest Aleksandra Konkol /www.kreativsport.pl/.

Aktywny spacer z bobasem

Aktywny spacer z bobasem


Fundacja „My to mamy”, która zajmuje się min. aktywizacją mam przez ruch, zainicjowała w Trójmieście aktywne spacery z wózkami. Zajęcia przeznaczone są dla mam, które chcą urozmaicić swoje codzienne spacery, wrócić do formy sprzed ciąży, bądź ją zbudować, zadbać o piękną sylwetkę, spotkać się z innymi mamami, zrobić coś dla siebie nie kosztem dziecka, ale razem z nim. Są to specjalnie przygotowane ćwiczenia, które wykonuje się przy użyciu wózka, ławki w parku, drzewa pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Przygotowaliśmy w tym roku cztery lokalizacje, w których będą odbywały się zajęcia. Przyjdź i przekonaj się, że spacer nie musi być nudny, ale może dać wiele radości i świetnie wpłynąć na twoja kondycję. Zapraszamy w poniedziałki i środy do:

  • Ujeścisko-Łostowice - Zabornia przy ul. Cedrowej. Zbiórka poniedziałek o godzinie 10:00.
  • Jelitkowo - Dwór Prawdzica, Park im. Ronalda Reagana, przy ul. Piastowskiej. Zbiórka poniedziałek o godzinie 12:00.
  • Łostowice-Rębowo – Zbiornik Retencyjny Świętokrzyska, przy ul. Świętokrzyskiej. Zbiórka środa o godzinie 10:00.
  • Chełm – Zbiornik Retencyjny Madalińskiego przy ul. Antoniego Madalińskiego. Zbiórka środa o godzinie 12:00.

CrossFit

CrossFit


Fitness oznacza sprawność, a CrossFit to w tym momencie najlepiej opracowany system treningu zdrowotnego na świecie. Czerpiąc z koronnych sportów jak gimnastyka, podnoszenie ciężarów i trening metaboliczny, daje bezpieczny i dopasowany do potrzeb i możliwości każdego człowieka trening fitness. Zajęcia prowadzi doświadczona kadra pod kierownictwem pierwszego instruktora (CrossFit Lv 1 Instructor) w Polsce Lucyny Kiszczak. Zapraszamy do CrossFit Stocznia w każdą sobotę w godz. 12:00-13:00. Obowiązuje limit miejsc: 30 osób.