PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Akcja baw się dobrze, wracaj bezpiecznie- kampania miasta gdańska „Kieruj bez procentów”

Akcja „Baw się dobrze, wracaj bezpiecznie” realizowana jest w ramach kampanii Miasta Gdańska „Kieruj bez procentów”. Potrwa ona od pierwszego lipcowego weekendu (2-3 lipca), aż do zakończenia wakacji.

A
A

Statystyki  Komendy Głównej Policji są alarmujące – tylko w 2015 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 3 128 wypadkach drogowych , w których śmierć poniosło 407 osób a 3 564 osoby odniosło obrażenia. Osoby te najczęściej uczestniczyły  w zdarzeniach drogowych w ostatnich dniach tygodnia: soboty (20,7%) i niedziele (19,2%). Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że koniec tygodnia,  czy dni wolne od pracy, sprzyjają spotkaniom towarzyskim i imprezom, podczas których spożywany jest alkohol. W te dni zwiększa się liczba uczestników ruchu pod wpływem alkoholu.

Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Byli oni sprawcami 1 575 wypadków, w których zginęło 218 osób, a ranne zostały 1 973 osoby. W tej grupie najwięcej wypadków, bo aż 71% zostało spowodowanych przez kierujących pojazdami osobowymi.  Najwięcej wypadków kierujący będący pod działaniem alkoholu powodowali w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i w sierpniu

Z pewnością jest to związane z faktem, że miesiące te należą do tzw. okresu urlopowego, w którym odbywa się zdecydowanie więcej imprez zarówno plenerowych, klubowych  jak i towarzyskich.  Podczas letnich weekendów młodzi ludzie często sięgają po alkohol i przeceniając swoje możliwości siadają za kółkiem samochodów – dodaje dyrektor GCPU, Adam Landowski

Akcja „Baw się dobrze, wracaj bezpiecznie” realizowana jest w ramach kampanii Miasta Gdańska „Kieruj bez procentów”. Potrwa ona od pierwszego lipcowego weekendu (2-3 lipca), aż do zakończenia wakacji. 

W tym okresie w klubach na terenie Trójmiasta oraz Miast Partnerskich Kampanii emitowany będzie specjalnie przygotowany dżingiel muzyczny oraz podkładki pod piwo, zawierające hasło kampanii. Materiały mają  za zadanie przypominać młodym ludziom o konieczności zachowania trzeźwości podczas prowadzenia pojazdów.

Naszym celem jest przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do  zachowania rozsądku. Jeśli podczas imprezy zdarzyło im się sięgnąć po alkohol, powinni pozostawić swój samochód i wrócić bezpiecznie do domu alternatywnym środkiem transportu. Jesteśmy przekonani, że takie akcje przynoszą rezultaty– mówi Radosław Nowak, kierownik działu profilaktyki GCPU

W takiej sytuacji samochód można pozostawić na parkingu, a do domu wrócić np. autobusem, taksówką lub samochodem znajomego, który tego wieczoru zrezygnował z sięgania po napoje alkoholowe.

Tzw. dyskotekowe wypadki są nierzadko dramatycznym zakończeniem zabawy młodych ludzi nie tylko w Polsce lecz na terenie całej Europy, stąd wiele akcji kierowanych  do młodych kierowców mających na celu zmianę ich postaw, zwłaszcza wobec prowadzenia pojazdów po wypiciu alkoholu. „Baw się dobrze , wracaj bezpiecznie”  to hasło towarzyszące bawiącym  się w klubach w wakacyjne weekendy. Wypadki dyskotekowe to weekendowe kolizje z udziałem młodych kierowców wracających z zabawy. Ich cechą charakterystyczną jest  nadmierna prędkość, wcześniejsze spożycie alkoholu oraz większa ilość  pasażerów w pojeździe. Skutki takich wypadków  często są tragiczne, ginie w nich  nierzadko kilka osób.

Trójmiejskie kluby zaangażowane w akcję to:

Klub Parlament, ul. Św. Ducha 2

Miasto Aniołów, ul. Chmielna 26

Autsajder, ul. Do Studzienki 34a

Klub Kosmos, ul. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan)

Makahiki, ul. Bohaterów  Monte Cassino 60

Sfinks 700, al. Franciszka Mamuszki 1

Hard Rock Cafe, Długi Targ 35/38

W tym roku akcję wspierają również dwa Miasta Partnerskie kampanii: Władysławowo oraz Starogard Gdański.

We Władysławowie  akcja odbywać się będzie w klubach: Czarny Koń, Lech, Solar, ZOOM jak również Haineken i Ara (Jastrzębia Góra) oraz w barach plażowych na terenie Władysławowa, Jastrzębiej Góry oraz Karwii.

W Starogardzie Gdańskim akcja odbywać się będzie w klubach Whisky Pub  oraz Basement Club.

Podładka pod szklanke i naklejka
 

Zachęcamy do pobierania filmu „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna dla Młodzieży”, który dostępny jest tutaj [https://drive.google.com/folderview?id=0B7OIbA-QPbCmeDFqQno4c3VpUVU&usp=drive_web]. Film ten może posłużyć Państwu podczas zajęć edukacyjnych odbywających się w ramach kolonii, półkolonii oraz innych aktywności zaplanowanych na miesiące letnie (i nie tylko).

Partnerami tegorocznej kampanii są: Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Miejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, KWP w Gdańsku, KMP w Gdańsku, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Fundacja „Krzyś”, Urząd Miasta Starogard Gdański, Urząd Miasta Władysławowo, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego, Maciek „Gleba” Florek, gdańska grupa PaT, Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gdańsku, Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, Komenda Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku, Fundacja Citizen Project, Fundacja Ezzew, Stefanicki Team, Stowarzyszenie Project Adventure

Partnerzy medialni: Radio Gdańsk, Radio Plus Gdańsk