PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wakacje pod żaglami

Wakacje pod żaglami
Gimnazjaliści przybyli do Gdańska z różnych stron Polski, by uczyć się sztuki żeglarskiej na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gimnazjaliści przybyli do Gdańska z różnych stron Polski, by uczyć się sztuki żeglarskiej na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Tygodniowe rejsy były nagrodą w konkursie „Wszyscy dbamy o Bałtyk”, organizowanym przy współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Każdy z laureatów reprezentował inne województwo i pisząc pracę na temat „Jak dbając o wodę w najbliższym otoczeniu, dbam o Bałtyk” udowodnił, że niezależnie od tego w jakim regionie Polski mieszkamy, wszyscy mamy wpływ na stan czystości wody w naszym morzu.

„Z dużą przyjemnością i zainteresowaniem czytałem nadesłane prace. Dobrze, że pro-przyrodnicza świadomość młodych adeptów żeglarstwa rośnie. Pływają przecież po Bałtyku, który według Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) został uznany za  nadzwyczajnie wrażliwy na oddziaływanie człowieka ekosystem. Mam nadzieję, że opisane w konkursie i zaobserwowane podczas rejsów morze, z upływem lat ich życia, będzie coraz bardziej pełne deficytowych dziś ryb, morskich ssaków i podwodnej roślinności” – mówi prof. UG dr hab. Krzysztof Edward Skóra, kierownik Stacji Morskiej.

Czternastu laureatów konkursu stworzyło trzy załogi, dla których w gdańskiej marinie rozpoczęła się wakacyjna żeglarska przygoda. Podczas tygodniowych rejsów, uczestnicy poznali zasady sterowania jachtem w różnych warunkach atmosferycznych, zarówno na wodach Pętli Żuławskiej, jak i Zatoki Gdańskiej. Każda z załóg pod opieką doświadczonego sternika Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku poradziła sobie znakomicie! Gimnazjaliści mieli okazję przekonać się w praktyce, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie, których znajomość potwierdzili odpowiadając prawidłowo na pytania konkursowe.

Pierwsza grupa wypłynęła 29.07, druga – 5.08, a trzecia – 12.08. Uczestnikom pierwszego rejsu udało się dopłynąć aż do Pucka, odwiedzając po drodze Sopot, Gdynię oraz Hel. Trasa dwóch pozostałych grup, po dopłynięciu do Sopotu, wiodła w górę Wisły, do Tczewa, gdzie gimnazjaliści zwiedzali Muzeum Wisły. Po powrocie na Zatokę Gdańską załogi cumowały w trójmiejskich portach. W sopockiej marinie uczestnicy rejsów spotkali się z utytułowanymi polskimi żeglarzami: Romanem Paszke i Mateuszem Kusznierewiczem, pomysłodawcą Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Ważnym punktem programu każdego z rejsów było szkolenie w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz zwiedzanie fokarium. Laureaci ogólnopolskiego konkursu ekologicznego mieli niepowtarzalną okazję do pogłębienia wiedzy w zakresie ochrony środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego. Wyjątkową atrakcją była możliwość aktywnego uczestnictwa w codziennych zadaniach pracowników fokarium m.in. karmieniu fok oraz treningu medycznym.

Dla większości laureatów konkursu „Wszyscy dbamy o Bałtyk” był to pierwszy rejs w życiu i całkiem nowe wyzwanie. O tym jak cenne było to doświadczenie najlepiej świadczą notatki zapisane w dzienniku pokładowym: „ Pomimo smutku z powodu końca rejsu jesteśmy zadowoleni z naszego dokonania! Pokonaliśmy silne wiatry i flauty, wysokie fale, zwiedziliśmy fokarium, nauczyliśmy się sterować jachtem i stworzyliśmy zgraną załogę!”. Relacje z rejsów znajdują się na stronie www.programedukacjimorskiej.pl oraz na portalu Facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku nie kończy swoich tegorocznych działań wraz z zakończeniem wakacji. Już na początku września rozpoczyna się jesienna edycja rejsów, w których wezmą udział uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów.

Relacja ze szkolenia laureatów konkursu „Wszyscy dbamy o Bałtyk” w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w tamtejszym Fokarium: http://www.youtube.com/watch?v=QfbC-h6poOw&feature=plcp

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku:

W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012 objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.