PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spółdzielnia Uczniowska "Biedroneczka"

Spółdzielnia Uczniowska "Biedroneczka"
Spółdzielnie uczniowskie funkcjonują w Polsce od 1900 roku. Są doskonałym sposobem na kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród nawet najmłodszych uczniów. W przeciwieństwie do teoretycznych zajęć z przedsiębiorczości, spółdzielczość uczniowska jest doskonałą formą nauki, poprzez zabawę i bezpośrednie działanie. Motywuje młodego człowieka do wykazania postawy kreatywnej i zaangażowanej, a także przejawiania własnej inicjatywy oraz przezwyciężania przeciwności. Najbardziej znaną formą działalności spółdzi
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bardzo niezwykły sklepik szkolny.

Na otwarcie Spółdzielni Uczniowskiej "Biedroneczka" przy SP 49 wpłynęło kilka czynników. Przede wszystkim jako Przewodnicząca Rady Rodziców i jako mama ucznia tej szkoły pomyślałam, że warto tworzyć inicjatywy, które będą korzystne dla naszych dzieci, czyli:

  • pozwolą dzieciom na rozwijanie swoich talentów,
  • posłużą im jako element wychowawczy,
  • pozwolą zdobywać nowe doświadczenia,
  • utrwalą wiarę w siebie i w swoje umiejętności,
  • nauczą nowych relacji,
  • dadzą radość z robienia dobrych rzeczy.

To jest podstawą każdej naszej inicjatywy.

Drugorzędną rolę odegrało także zamknięcie sklepiku szkolnego po zmianach ustawowych w 2015 roku dotyczących sposobu żywienia dzieci w szkołach. Postanowiłam połączyć "potrzebę z możliwością" i korzystając z cennych doświadczeń własnego dzieciństwa przypomniałam sobie w jaki sposób kształtowano moje pokolenie. Tak powstał pomysł wznowienia idei spółdzielczości, która znana jest od 1900 roku, a której inicjatorką i propagatorką była Pani Jadwiga Dziubińska, wybitny pedagog.

Kolejną fazą było odnalezienie w sieci instytucji, która zarządza spółdzielczością w kraju. Organem odpowiedzialnym za wspieranie spółdzielni uczniowskich jest Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, która mieści się w Krakowie.

FRSU poprowadziło nas przez kolejne fazy zakładania naszej działalności. Otrzymaliśmy od nich bardzo fachową pomoc merytoryczną i pozostajemy w stałym kontakcie, gdybyśmy potrzebowali jakiegokolwiek wsparcia.

Ważnym elementem powstania szkolnej spółdzielni była niezwykła pomoc i zaangażowanie Pani Ewy Kasprowiak, która jest Opiekunem Spółdzielni. Jest nauczycielką-bibliotekarką w naszej szkole i osobą niezwykle kreatywną i pozytywną dla wszelkich inicjatyw mających służyć dzieciom. Mam w niej ogromne wsparcie. Jako osoby zaangażowane w prace spółdzielni podzieliłyśmy się obowiązkami: Pani Ewa Kasprowiak kieruje działaniami Spółdzielni, organizuje pracę dzieci, szkoli dzieci w zakresie pracy w sklepiku, ustala dyżury w sklepiku, zajmuje się finansami, ja zajmuję się stroną logistyczną, czyli zamówieniami i znajdowaniem produktów zgodnych z wymogami żywienia. Sprzedajemy produkty pozbawione cukru i soli, które szkodzą na dłuższą metę każdemu. Mówimy o tym i propagujemy informacje, że zdrowe przekąski też mogą być smaczne.

Pani Ewa przeprowadziła także rekrutację uczniów do spółdzielni. Są to uczniowie klas piątych, którzy przecierają szlaki dla młodszych koleżanek i kolegów, którzy w przyszłym roku szkolnym chcą zasilić szeregi naszej spółdzielni. Dzieci radzą sobie świetnie ucząc się przy okazji odpowiedzialności, podstawowych zasad przedsiębiorczości i współpracy w zespole. Z wywiadu z rodzicami wiem, że dzieci bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków, a udział i praca na rzecz szkoły ogromną satysfakcję, bo czują się ważni.

Dzieci bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków.

Dzieci są podstawą i głównym filarem naszej działalności, a my, dorośli jesteśmy tylko ich przewodnikami. Spółdzielczość to dobra inicjatywa, która powinna być propagowana szerzej w różnych placówkach.

Tekst przygotowany przez p. Małgorzatę Kosmalę - przewodniczącą RR przy SP 49.

k

Przyjęcie nowych członków oraz decydowanie o nowych działaniach odbywa się na walnym zebraniu wszystkich spółdzielców.

Obecnie Spółdzielnia liczy 14 członkiń i członków - są to uczniowie klas szóstych. Przyjęcie nowych członków oraz decydowanie o nowych działaniach odbywa się na walnym zebraniu wszystkich spółdzielców. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, tam m.in. członkowie Spółdzielni podejmują również decyzje co do podziału zysków. Jak widać na załączonych zdjęciach, są to spotkania w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze.

Spotkania odbywają się w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze.

Na grudniowym spotkaniu omawiano wykonanie dekoracji świątecznych w naszym sklepiku oraz plan wycieczki do Warszawy, którą zaplanowano na kwiecień. Trzydniowy pobyt w stolicy w 2/3 będzie sfinansowany z wypracowanych zysków spółdzielni. Ramowy plan zwiedzania Warszawy to: Muzeum Spółdzielczości, Centrum Nauki "Kopernik", Muzeum Techniki, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Powązki. Na wycieczce śniadania i kolacje będą przygotowywane przez samych spółdzielców. Dzieci już nie mogą się doczekać wyjazdu.

Tekst napisany przez p. Ewę Kasprowiak - nauczycielkę SP 49, opiekunkę spółdzielców.