PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Pokaz programu edukacji filmowej Akademia Planete + Doc dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół

Pokaz programu edukacji filmowej Akademia Planete + Doc dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół
Pokaz programu edukacji filmowej Akademia Planete + Doc dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akademia-Planete-Doc.jpg

Akademia Planete + Doc zaprasza nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół 25 września o godz. 17.30 do Instytutu Kultury Miejskiej na pokaz filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży, które składają się na program edukacji filmowej Akademia Planete+ Doc. Wstęp wolny, zgłoszenia są przyjmowane mailowo do 22 września.

Akademia Planete + Doc to projekt, którego założeniem jest uzupełnienie wiedzy uczniów i uczennic z zakresu historii, wiedzy o kulturze, sztuce i świecie oraz naukach społeczno-politycznych. Jego celem jest nie tylko pobudzenie zainteresowania filmem dokumentalnym jako gatunkiem sztuki. Chodzi również o kształtowanie umiejętności interpretowania świata, pobudzenie aktywności, twórczej wrażliwości oraz rozwijanie świadomości obywatelskiej i zdolności do oceny społecznych zjawisk przez uczniów na różnym poziomie edukacji.

Na spotkaniu 25 września nauczycielom, wychowawcom i dyrektorom szkół zostanie przedstawiony program edukacji poprzez filmy dokumentalne. Zobaczą "Krew w Twoim telefonie" (Dania), "Latająca Anne" (Holandia), "Bracia" (Holandia) i będą mogli zadać pytania dotyczące filmów i programu koordynatorom Akademii Planete + Doc  - Katarzynie Weiher i Przemysławowi Rydzewskiemu.

Program spotkania:
17.30 - 17.45 -  rozpoczęcie, powitanie gości, prezentacja programu Akademii Planete + Doc
17.45 - 19.15 - projekcja filmów
19.15 - 19.30 - pytania dotyczące filmów i programu

Zgłoszenia należy przesyłać: do 22 września 2014 r. na adres e-mail: punkt@ikm.gda.pl

Opisy filmów prezentowanych podczas spotkania:

„Krew w twoim telefonie” reż. F. Piasecki Poulsen, Dania 2010, 56 min
Reżyser tego filmu ujawnia wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa napędza zbrodniczy biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Film jest opowieścią o współczesnym idealiście, który obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji. Stanowi też głos w sprawie globalizacji.

„Latająca Anne” reż. Catherine van Campen, Holandia 2010, 21 min
Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki: pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby. Film zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

„Bracia” reż. H. Lochten, Holandia 2010, 15 min
Historia wielkiej miłości i przyjaźni pomiędzy dwójką braci: 11-letnim Rino i 9-letnim Nikiem. Młodszy jeździ na wózku. Jak więc razem mają grać w piłkę nożną? To proste, wystarczy nieco cierpliwości i pomysłowość! Ciągle pojawiają się nowe pomysły na zabawy, ale najlepsze są te z wózkiem. Film otrzymał w 2012 roku nagrodę Prix Jeunesse w kategorii: Najlepsza Produkcja Niefabularna dla dzieci w wieku 7-11 lat.