Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Znani - zapomniani bohaterami Akademii Gdańska 2019

6. edycja Akademii Gdańska przybliża znane i zapomniane gdańskie postacie, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier dawnych mieszkańców i mieszkanek skrywa istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną. Pierwszy wykład z nowego cyklu poprowadzi 5 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej Andrzej Januszajtis.

A
A

- Podczas spotkania opowiem o pięciu osobach noszących tytuł książęcy urodzonych w Gdańsku oraz jednej, niepochodzącej stąd, której nadano tytuł „księcia Gdańska”. Są to z reguły postacie, które odegrały ważną rolę w dziejach Gdańska i Rzeczpospolitej. O ich życiu i czynach pisano wiele, mniej znany jest fakt urodzenia i związki z naszym miastem. Chcę przypomnieć ich zasługi i czyny oraz odszukać miejsca z nimi związane na terenie Gdańska – zapowiada Andrzej Januszajtis.

Cykl wykładów Akademia Gdańska poświęcony jest opowieściom, w których dowiadujemy się, że o potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki sława Gdańska był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała żywa. Podczas dwunastu wykładów poznamy m.in.: dawnych gdańskich architektów, burmistrzów, duszpasterzy czy fotografów.

Akademia Gdańska | Książęta z Gdańska rodem, Andrzej Januszajtis, Stowarzyszenie Nasz Gdańsk

Data: 5 lutego, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/332071950726757/

Marta Bańka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej