Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zmiany w Jarze Wilanowskim

Na ulicy Wilanowskiej powstaje tunel łączący dwie części zieleńca. W związku z budową od soboty, 16 czerwca zostanie zamknięty fragment ul. Wilanowskiej, która będzie niedostępna dla ruchu. Prace potrwają do końca wakacji, a jesienią Jar Wilanowski będzie nowym miejscem zabaw i rekreacji mieszkańców.

A
A

Od soboty, 16 czerwca od godz. 5.00 zostanie zamknięta ul. Wilanowska na wysokości Jaru. Ulica będzie niedostępna dla samochodów i autobusów, rowerzystów i pieszych na odcinku ok. 150 m (od skrzyżowania z ul. Łańcucką do skrzyżowania z drogą osiedlową na wysokości budynku przy ul. Wilanowskiej 7). 

Objazd wszystkich pojazdów odbywać się będzie przez al. Vaclava Havla. Taka organizacja ruchu planowana jest do końca wakacji.  Zamknięcie ulicy związane jest z przekopem tunelu pod ul. Wilanowską, łączącego dwie części Jaru. Tunel będzie miał 33 m długości.
-
Rozpoczynamy decydującą fazę inwestycji. Zamknięcie fragmentu ul. Wilanowskiej w połowie czerwca jest konieczne, aby móc zakończyć prace do końca wakacji. Powstający tunel połączy ze sobą dwie części terenów rekreacyjnych co znacznie zwiększy bezpieczeństwo w tej części dzielnicy – mówi Włodzimierz Bartosiewicz mówi dyrektor DRMG.

mapa
Od 16 czerwca ul. Wilanowska będzie zamknieta dla ruchu
mat. prasowe

 

Zmiany w komunikacji autobusowej

W związku z pracami drogowymi od soboty, 16 czerwca nastąpi zmiana w funkcjonowaniu linii autobusowych 118 i 262.  Zmiany na linii nocnej N4 zostaną wprowadzone w nocy z soboty na niedzielę ( 16/17 czerwca). Do odwołania zawieszono również przystanki  Osiedle Jary, Rogalińska, Płocka

 • Linia 118:
  - w kierunku pętli „Jeleniogórska”: od przystanku „Chełm Cienista” do przystanku „Przemyska” autobusy tej linii pojadą ulicami: Cienistą – Sikorskiego – Armii Krajowej – Havla – Łódzką – i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa przystanków „Sikorskiego” ,„Chałubińskiego”, „Wilanowska”.
  - w kierunku Dworca Głównego: od przystanku „Kielecka” do przystanku „Cieszyńskiego” obowiązywać będzie trasa ulicami: Łódzką – Havla – Witosa i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa przystanku „Przemyska”
 • Linia 262:
  - w obu kierunkach: od zespołu przystanków „Cmentarz Łostowicki” do zespołu przystanków „Świętokrzyska (n/ż)”, „ Łostowice Świętokrzyska” obowiązywać będzie trasa ulicami: Łostowicką – Havla i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa przystanków „Wilanowska” , „Przemyska” , „Płocka”
 • N4:
  - w kierunku Jelitkowa: objazd ulicami zgodnie z tymczasową organizacją ruchu jak dla linii 118 w kierunku Dworca Głównego
  - w kierunku Rębowa: od przystanku „Cieszyńskiego” do przystanku „Przemyska” obowiązywać będzie trasa ulicami: Witosa - Łostowicką – Havla – Łódzką i dalej po stałej trasie. Obowiązywać będzie obsługa zespołu przystanków „Wilanowska”

 Zmiana komunikacji autobusowej (2.89 MB)

Jar Wilanowski to najpopularniejsze tereny rekreacyjne w południowej części miasta

Oprócz tunelu łączącego dwie części Jaru, dużo zmieni się na terenie samego parku. Powstaną nowe miejsca zabawy i rekreacji. Nie zabraknie też nowych drzew i krzewów. Zbudowane zostaną ścieżki, po których będzie można wygodnie spacerować i pobiegać,  zainstalowane zostanie także oświetlenie i monitoring. Na terenie jaru zaplanowano też skwer ze stawkiem,  miejsce do ćwiczeń Tai Chi, a nawet place sąsiedzkie. Najmłodsi goście jaru zyskają nowy plac zabaw „Lokomotywa”, a trochę starsi plac sprawnościowy oraz linowy. Nie zabraknie również małej architektury. Dodatkowo zaplanowano budowę budek lęgowych, domków dla owadów i karmników dla ptaków.

Prace potrwają do października, a łączny koszt inwestycji wynosi 5,7 mln zł, w tym koszt budowy tunelu to 1,8 mln zł.
W ostatnich latach na terenie Jaru z budżetu miasta sfinansowano m.in. siłownię "pod chmurką" i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne, a przed siedmioma laty, w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny.

 

Uwagi i pytania mieszkańcy mogą kierować do Gdańskiego Centrum Kontaktu, drogą telefoniczną 58 52 44 500 lub e-mailowa kontakt@gdansk.gda.pl

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy