Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zgłosiło się już prawie sto 44-letnich par. Czekamy na więcej!

Zostały tylko 2 tygodnie na zgłaszanie się par, które zawarły związek małżeński w 1974 roku w Gdańsku lub mieszkają na terenie Gdańska (niezależnie od tego, gdzie brały ślub) do udziału w Bursztynowej Gali, uroczystych obchodach 44. rocznicy ślubu. Gdański Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje zgłoszenia do końca kwietnia. Jak na razie swój udział potwierdziło prawie 100 par.

A
AW ubiegłym roku na wspólne świętowanie zdecydowało się 150 par. Było uroczyście i wspominkowo, a toastom nie było końca. Na cześć bursztynowych małżeństw, w ramach koncertu z okazji Światowego Dnia Bursztynu, który przypada na 28 czerwca, zaśpiewała Alicja Majewska przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego Warsaw Opera Quartet.

- Pary otrzymały drobny bursztynowy upominek, dyplom i kwiaty. Jubileusz zakończył się wspaniałym koncertem Alicji Majewskiej. Mamy nadzieję, że w tym roku Bursztynowe Gody będą cieszyć się co najmniej takim samym zainteresowaniem – mówi Grażyna Gorczyca, kierownik gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

Pary chcące wziąć udział w tegorocznej uroczystości, które zawarły ślub w 1974 roku w Gdańsku lub są mieszkańcami Gdańska (niezależnie od miejsca zawarcia związku małżeńskiego) proszone są o zgłoszenie się do Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12.

Zgłoszenia z hasłem „Bursztynowe gody” dokonać można:

• osobiście w pokojach 142, 139, 151, 152,
• za pośrednictwem telefonu, dzwoniąc pod nr 58 323 6142, 58 323 6139, 58 323 6151, 58 323 6152
• wysyłając e-mail: usc@gdansk.gda.pl

Zgłoszenia pary małżeńskiej może także dokonać osoba trzecia w ramach np. prezentu dla rodziców lub znajomych, wskazując imiona i nazwiska małżonków i datę zawarcia ślubu.

Skąd pomysł na uroczyste obchody bursztynowej rocznicy w naszym mieście? W 2016 roku Światowa Rada Bursztynu postanowiła, że Gdańsk w ramach Światowego Dnia Bursztynu (ŚDB) będzie co roku świętować 44 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, jako Bursztynowe Gody.

- Mamy nadzieję, że otrzymany od Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu - upominek z okazji Bursztynowych Godów będzie dla bursztynowych par magicznym amuletem na długie i szczęśliwe kolejne lata małżeństwa oraz następne rocznice: złotą, diamentową i brylantową – mówi Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu.

 

Joanna Kubik (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe