Zawieszenie punktu informacyjnego przy ul. Karmelickiej 1
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zawieszenie punktu informacyjnego przy ul. Karmelickiej 1

Zawieszenie punktu informacyjnego przy ul. Karmelickiej 1
W związku ze zmniejszającą się liczbą uchodźców, którzy przybywają do Gdańska, od czwartku, 16 czerwca zawieszona będzie działalność drugiego punktu, który powstał w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie. W trakcie minionych trzech miesięcy przeszło przez to miejsce 10 tysięcy osób, które mogły liczyć na ciepły posiłek, kompleksowe wsparcie informacyjne czy pierwszą pomoc medyczną.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zawieszenie punktu informacyjno-wytchnieniowego przy ul. Karmelickiej 1
Zawieszenie punktu informacyjno-wytchnieniowego przy ul. Karmelickiej 1
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Punkt informacyjno-wytchnieniowy w budynku dawnego kina Krewetka powstał jako drugi i był wsparciem dla punktu informacyjnego przy ul. Dolna Brama 8. Znajdował się on się vis-à-vis Dworca PKP Gdańsk Główny przy ul. Karmelickiej 1. Był on czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 7.00-23.00. Na miejscu udzielana była informacja dotycząca możliwości pomocowych w Gdańsku, przydział zakwaterowania, opieka medyczna, pierwsze wsparcie psychologiczne, kącik dla dzieci oraz kawiarenka dla oczekujących. 

- To były trzy miesiące bardzo intensywnych działań i współpracy wielu ludzi z różnych środowisk, zarówno kulturowych, jak i urzędniczych. Zespół budował się z zarówno pracowników min. Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostek podległych, Fundacji Gdańskiej, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Straży Kolei i Wolontariuszy, bez których zaangażowania i umiejętności językowych byłoby bardzo trudno dać sobie radę - mówi Radosław Nowak, zastępca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, który pełnił funkcję koordynatora punktu. - To, co jest największą wartością, zarówno punktu przy ul. Karmelickiej 1, jak i punktu przy Dolnej Bramie 8 to fakt, że udało się zbudować bardzo sprawnie działający zespół ludzi z różnych środowisk, który był w stanie wspierając się nawzajem, skutecznie pomagać ludziom, którzy znaleźli się w tak dramatycznej sytuacji życiowej. To, co także było wyjątkowe, to niesienie pomocy przez obywateli z Ukrainy, którzy w poprzednich dniach byli w tym miejscu przyjmowani i uzyskali pomoc. Ogromne dziękuje wszystkim zaangażowanym.

Obecnie zawieszone są oba punkty powstałe w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8 oraz przy ul. Karmelickiej 1. Zawieszenie punktu w "Krewetce" następuje także po konsultacji z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, który przejmuje w całości zakres obsługi obywateli Ukrainy. Punkt informacyjny dostępny jest na Dworcu PKP Gdańsk Główny, przy ul. Podwale Grodzkie 1, natomiast punkt recepcyjny przy ul. Za Murami 2/10 w Hostelu Dom Harcerza.