PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zakończyły się przeciwpowodziowe ćwiczenia służb i podmiotów miejskich

Zakończyły się przeciwpowodziowe ćwiczenia służb i podmiotów miejskich
Zakończyły się dwudniowe ćwiczenia przeciwpowodziowe. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób - urzędnicy, przedstawiciele służb miejskich i mundurowych. Na kanale Raduni zostały przeprowadzone ćwiczenia praktyczne, zabezpieczające Orunię przed symulowanym przelaniem wody przez kanał Raduni.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
66
Akcja przeciwpowodziowa na Raduni
materiały prasowe Gdańsk/Piotr Połoczański

Celem akcji było doskonalenie koordynacji działań i współdziałania służb w sytuacji silnych i długotrwałych opadów deszczu i towarzyszących im innych zjawisk pogodowych, sprawdzenie sprzętu i weryfikacja wewnętrznych procedur. W ćwiczeniach pod nadzorem Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego brali udział m.in. pracownicy spółki Gdańskie Wody, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Straż Miejska w Gdańsku, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku.

22
materiały prasowe Gdańsk/Piotr Połoczański

Wszystko po to, żeby sprawnie reagować w sytuacji zagrożenia powodziowego. Stąd pomysł, żeby ćwiczyć koordynację naszych służb, wzajemną komunikację oraz wymieniać się doświadczeniami. Ćwiczenia przeciwpowodziowe odbywają się w Gdańsku już po raz drugi. Pierwsze dały wymierne efekty, byliśmy w stanie zareagować szybciej i przygotować się do ewentualnego przelania zbiornika Srebrniki, do którego ostatecznie nie doszło – komentuje Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ćwiczenia podzielono na dwie części. Najpierw odbyło się spotkanie szkoleniowe, na którym prezes Gdańskich Wód Ryszard Gajewski omówił newralgiczne punkty i sposób ich zabezpieczenia. Wskazał także, jak działa sieć deszczomierzy i monitoringu poziomu wód na gdańskich potokach i zbiornikach retencyjnych. Potem przyszła kolej na objazd miejsc, które w ostatnich latach zostały zalane. Były to: kanał Raduni – ul. Zaroślak, Małomiejska, potok Strzyża - ul. Chrzanowskiego, Kubacza, Swojska, Twarda, potok Oliwski – park Oliwski, Al. Grunwaldzka, ul. Spacerowa, Opacka, Chłopska, Pomorska, Wiślna, potok Siedlecki – okolice Urzędu Miejskiego.

55
materiały prasowe Gdańsk/Piotr Połoczański

Drugiego dnia służby zostały postawione w stan gotowości. Scenariusz ćwiczeń wskazywał na intensywne opady deszczu w strefie krawędziowej Pojezierza Kaszubskiego, przez co znacząco miały wezbrać cieki wodne Górnego Tarasu - w szczególności potok Oruński i zasilane przez nie zbiorniki retencyjne i stawy. Określono także, że porywy silnego wiatru spowodowały napływ różnego typu zanieczyszczeń, które mogły powodować blokadę przepływu wody i jej spiętrzenie. Wody Kanału Raduni miały gwałtownie spiętrzyć się, grożąc przelaniem i rozmyciem korony wału. Służby przystąpiły do zabezpieczenia szczególnie narażonych miejsc – okolic ul. Raduńskiej i Nowiny. Rozłożono system rękawów przeciwpowodziowych o długości około 150 metrów, zabezpieczono go ponad 650 workami z piaskiem.

33
materiały prasowe Gdańsk/Piotr Połoczański

- Nie sama infrastruktura chroni miasto przed skutkami powodzi, to połączenie rozwijanego zaplecza technicznego, wiedzy i doświadczenia służb, odpowiedniej eksploatacji istniejącego systemu i ciągłe inwestowanie w zabezpieczenia inżynieryjne, a także te naturalne- zielone jak choćby ogrody deszczowe. W sytuacji kiedy coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi musimy przygotowywać się do sprawnego działania na wszystkich etapach. Po zeszłorocznych ćwiczeniach Wodny Gdańsk wdrożyliśmy kilka zmian, które zaprocentowały w późniejszym działaniu naszych służb w sytuacji realnego zagrożenia powodziowego. To chociażby zwiększona ilość pracowników pracujących w sztabie kryzysowym, dzięki temu w lipcu ubiegłego roku mogliśmy między innymi sprawniej informować mieszkańców o tym gdzie wysyłamy kolejne worki z piaskiem zabezpieczające ich domy przed zalaniem – mówi Ryszard Gajewski prezes spółki Gdańskie Wód.