PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Z plusem lub bonusem. Nowe projekty dla pracodawców

Z plusem lub bonusem. Nowe projekty dla pracodawców
W Gdańskim Urzędzie Pracy rusza rekrutacja do dwóch projektów dedykowanych przedsiębiorcom. Oba stanowią połączenie dobrze znanych pracodawcom form wsparcia – stażu oraz refundacji kosztów poniesionych na wynagrodzenia dla pracowników. Uruchomienie programów pozwoli na utworzenie 100 nowych miejsc pracy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na plus. Staże dla osób powyżej 30 lat
Już w poniedziałek, 19 lutego w Gdańskim Urzędzie Pracy rozpocznie się rekrutacja pracodawców do dwóch nowych projektów - Doświadczenie z Plusem i Staż z Bonusem. W ramach pierwszego z programów pracodawca wraz z urzędem pracy zorganizuje trzymiesięczny staż dla bezrobotnego, a koszty związane z jego comiesięcznym wynagrodzeniem pokryje GUP. Po zakończeniu stażu jego uczestnik zostanie zatrudniony na okres co najmniej 8 miesięcy w firmie, w której do tej pory zdobywał wiedzę i praktyczne umiejętności. W tej fazie projektu pracodawca będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe z urzędu pracy. Będzie nim wypłacana co miesiąc (jednak nie później niż do 30 listopada 2018 r.) refundacja kosztów wynagrodzenia dla nowego pracownika w kwocie 831 zł brutto wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne. W ten sposób dofinansowanych zostanie łącznie 50 nowych miejsc pracy.
Przed przystąpieniem do projektu pracodawcy muszą jednak pamiętać, że w ramach programu Doświadczenie z Plusem na staż mogą być kierowane wyłącznie osoby bezrobotne zarejestrowane w Gdańskim Urzędzie Pracy, które ukończyły 30. rok życia. W przypadku mężczyzn dodatkowo konieczne jest jeszcze spełnienie co najmniej jednego z czterech następujących kryteriów:
- posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- pozostawanie bez zatrudnienia przez nieprzerwany okres minimum 12 miesięcy,
- wiek powyżej 50 lat,
- posiadanie co najwyżej średniego wykształcenia.

Z bonusem. Staże dla młodych
Na podobnych zasadach realizowany będzie drugi z programów - Staż z Bonusem. Również w tym przypadku pierwsza faza projektu obejmować będzie zorganizowanie trzymiesięcznego stażu, w trakcie którego bezrobotny nabędzie niezbędną wiedzę oraz potrzebne w przyszłej pracy kwalifikacje, a koszty związane z jego wynagrodzeniem pokryje GUP. Po tym czasie pracodawca zobowiązany zostanie do zatrudnienia stażysty na co najmniej 18 miesięcy, za co otrzyma Bon zatrudnieniowy. Pozwoli on przedsiębiorcy otrzymać, wypłacaną przez rok, refundację części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionego pracownika w wysokości 831 zł brutto miesięcznie.
Przed przystąpieniem do projektu należy pamiętać, że na staż kierowane będą wyłącznie osoby bezrobotne zarejestrowane w Gdańskim Urzędzie Pracy, które nie ukończyły 30. roku życia. Staż z bonusem pozwoli na utworzenie 50 nowych miejsc pracy.

Przystąpienie do projektu i dodatkowe informacje
Aby wziąć udział w jednym z projektów, wystarczy prawidłowo wypełnić niezbędne dokumenty. W przypadku Doświadczenia z Plusem będzie to wniosek o zorganizowanie stażu oraz druk o zorganizowanie prac interwencyjnych. Wniosek o zorganizowanie stażu oraz o refundację części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne w ramach bonu zatrudnieniowego to z klei niezbędne dokumenty w przypadku drugiego z programów. Wszystkie druki można znaleźć na stronie internetowej www.gup.gdansk.pl.

Szczegółowych informacji udzielają:
Staż z Bonusem
Michalina Barc /58/ 732-53-27, Monika Kornacka - /58/ 732-53-63, Wioletta Kruszyńska - /58/ 732-53-33

Doświadczenie z Plusem
Magdalena Wróblewska /58/ 732-52-91, Kamila Rosińska /58/ 732-52-55