Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wyśpiewają opowieść o prawach kobiet

Czy o prawach kobiet może opowiadać sztuka? Grupa zaangażowanych osób z projektu Stowarzyszenia Zróbmy Sztukę udowadniają, że tak, i zapraszają na spektakl „Trafiło je”, który odbędzie się 23 czerwca, o godz. 19.00 w Sali Suwnicowej Klubu Żak. Wstęp na spektakl jest wolny. Projekt zaś został dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

A
A

Podczas trzymiesięcznych warsztatów grupa dwudziestu osób pracowała nad komunikatami podejmującymi temat kobiecości. Uczestnicy zmierzyli się z ze spojrzeniem, ocenianiem i zmaganiami kobiet. Jak sami zauważają, rezultatem ich doświadczeń jest spektakl z przesłaniem, że ciężka praca do wolności nie ma końca.

To nie pierwsze tego typu wydarzenie Stowarzyszenia Zróbmy Sztukę. – Tak jak w poprzednich projektach przyciągnęliśmy do niego w drodze wolnego naboru osoby w różnym wieku, z różnych środowisk, z pewnym lub wręcz żadnym doświadczeniem teatralnym oraz wokalnym – mówi reżyserka i dramaturżka Rita Jankowska.

W sztuce występują: Khedi Alieva, Olenia Barszczewska, Agnieszka Bogdanowicz, Anna Butrym, Maciej Chaberski, Marina Dombrowska, Katarzyna Formela, Wioletta Gierdziejewska, Magda Jarosz, Dorota Jaworska, Wiesława Litwin, Beata Mokosz, Marianna Palider, Elżbieta Pastuszak, Agnieszka Pawlikowska, Laura Runowska, Milena Runowska, Urszula Rolka, Agnieszka Sprawka, Anna Zając, Bartosz Zimniak.

 

Podjęty temat nie był łatwy: – Wydarzenie pomyślane jako wielopokoleniowe spotkanie teatralne kobiet i mężczyzn, którego pierwszą przyczyną jest sprawa „100-lecia praw kobiet” wydawało się dość ryzykowne. Jesteśmy w tym temacie tak poróżnieni, wręcz podzieleni, że stworzenie wspólnej teatralnej narracji wydawało się graniczyć z cudem. Ale czyż teatr nie jest najdoskonalszą przestrzenią na cud dialogu… – mówi Jankowska.

 

Aktorzy amatorzy podejmą dialog… śpiewająco. – Projekt pomyślany był dość eksperymentalnie. Zaprosiliśmy do niego chórmistrzynię i kompozytorkę Teatru Muzycznego w Gdyni Agnieszką Szydłowską, która szybko zrezygnowała z pomysłu pracy z wyłonioną w trakcie przesłuchań grupą wokalną, ponieważ przyglądając się procesowi budowania spektaklu podjęła decyzję o tym, że śpiewać będą wszyscy – mówi Jankowska – Śpiewanie okazało się jednak taką siłą, że nikt nie umiał! i nie chciał! się jej oprzeć. I tak zostało. To też jest wartość tego projektu – dodaje. Aktorom będzie akompaniował akordeonista Paweł Ratajek.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy