Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wypuszczą latawce – symbol dzieci z płodowym zespołem alkoholowym

Rodziców z dziećmi, kobiety w ciąży ale też innych mieszkańców zainteresowanych profilaktyką zdrowia rodziny serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Światowego Dnia Świadomości FASD. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 9 września, w godz. od 10.30 do 13.30 przy molo w Gdańsku Brzeźnie.

A
A

Dzień Świadomości FASD obchodzony jest w mieście od kilku lat i ma uświadomić przede wszystkim kobietom, jak ważne jest powstrzymanie się od picia alkoholu w czasie ciąży. Złamanie tej zasady może bowiem sprawić, że dziecko urodzi się z płodowym zespołem alkoholowym, obejmującym zaburzenia fizyczne i neurologiczne.

Program tegorocznych  obchodów przewiduje spotkania, porady na temat edukacji i profilaktyki zdrowia i rodziny. Promowane będzie też zastępcze rodzicielstwo i adopcja. Przyszłe mamy dowiedzą się m.in. jak prawidłowo karmić piersią i dobrze komponować jadłospis. Jak nosić dziecko w chuście i właściwie opiekować się noworodkiem. Porad udzielać będą m.in. psycholog, logopeda, położna oraz specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zajmujący się zastępczym rodzicielstwem. W punkcie MOPR będzie można dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, by założyć zawodową rodzinę zastępczą.

- Zachęcam rodziców do uczestnictwa w obchodach Dnia FASD – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – A szczególnie gdańszczanki i gdańszczan, którzy planują powiększenie rodziny lub już oczekują narodzin malucha. Naprawdę warto uświadomić sobie, jak istotne jest mądre postępowanie w tym czasie. Przede wszystkim unikanie używek i profilaktyka zdrowia. Zachęcam także do tworzenia rodzin zastępczych. To fantastyczny sposób na rodzicielskie spełnienie, samorealizację i pracę.

W strefie rodzica odbędą się również warsztaty salsy i zumby oraz trening sportowy m.in. dla kobiet w ciąży. Z kolei dla dzieci przygotowano gry i zabawy sensoryczne, konkursy z nagrodami, eksperymenty chemiczne. Nie zabraknie zabawy bańkami mydlanymi oraz zdrowego poczęstunku. Wydarzenie zwieńczy rodzinne wypuszczenie latawców do nieba, które są symbolem dzieci z płodowym zespołem alkoholowym. Z tego względu organizatorzy proszą uczestników o przyniesienie kolorowych latawców.

Głównym organizatorem niedzielnej imprezy jest Fundacja na Rzecz Dziecka i Rodziny „Fascynacje”. Partnerem m.in. gdański MOPR, Pomorski Ośrodek Adopcyjny i Podmiot Leczniczy Copernicus. Patronat honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka.  

Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenie
mat.pras. MOPR
Sylwia Ressel (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku