Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wspólne świętowanie Dnia Różnorodności już w niedzielę!

Koncert Kapeli Ze Wsi Warszawa, a także wspólne gotowanie potraw z całego świata i sadzenie roślin w ogrodzie społecznym. To tylko niektóre z atrakcji, jakie zaplanowano w ramach Dnia Różnorodności, którego obchody odbędą się w 100czni w niedzielę, 20 maja. Impreza jest elementem kampanii Łączy nas Gdańsk.

A
A
Rok temu we wspólne gotowanie włączyli się ambasadorzy Łączy nas Gdańsk
Rok temu we wspólne gotowanie włączyli się ambasadorzy Łączy nas Gdańsk
fot. D. Paszliński/gdansk.pl

- Dzień Różnorodności to czas, kiedy w sposób szczególny możemy cieszyć się z tego, że jesteśmy różni – różnimy się poglądami, miejscem urodzenia, kulturą, orientacją seksualną czy religią. I to nas wzbogaca, pozwala ciekawiej i pełniej żyć  - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Dlatego zapraszam wszystkie gdańszczanki i gdańszczan do wspólnego świętowania. Pokażmy, jak wiele nas łączy. Bo łączy nas przecież Gdańsk, czyli miasto wolności, solidarności, równości i otwartości. Do udziału zachęcam też przyjaciół Miasta oraz gościnie i gości.

Impreza rozpocznie się 20 maja o godzinie 12.00 na 100czni przy ul. Jerzego Popiełuszki 5 w Gdańsku. Do dyspozycji gości będzie przestrzeń ogrodu społecznego, czyli strefa spotkań, rozmów, „chill-outu”. Każdy może przynieść swoją roślinę i ją tam posadzić.

Poza tym, podobnie jak w zeszłym roku, będzie można skosztować dań z kuchni społecznej (godz. 15.00), a wcześniej wspólnie kroić, obierać, przyprawiać, gotować i smakować.

W ramach Dnia Różnorodności zaplanowano też etnowarsztaty. Wykład "Religie świata" (godz. 13.30) przybliży takie wyznania jak buddyzm, islam i hinduizm. Dzieci dowiedzą się, dlaczego hinduscy bogowie mają tak dużo rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach Indii i dlaczego każdy hindus musi wykąpać się choć raz w życiu w Gangesie. W prosty sposób nauczą się, dlaczego do meczetu nie wolno chodzić w butach, dlaczego muzułmanie nie mają świętych obrazów i po co zabierają ze sobą w podróż małe dywaniki. Na koniec poznają historię księcia Siddharthy, który z miłości do ludzi chciał im pomóc w codziennych udrękach i jak powstała filozofia zwana buddyzmem – zapowiadają organizatorzy warsztatów.

Dzień Różnorodności to okazja do spotkań, rozmów, bycia razem...
Dzień Różnorodności to okazja do spotkań, rozmów, bycia razem...
fot. D. Paszliński

O godz. 16 będzie też szansa poznawać świat poprzez herbatę – trafić do krajów przygotowując pięć, zupełnie różnych naparów. Będą herbaty słodkie, gorzkie, słone a nawet takie, które herbatami wcale nie są. To będzie wędrówka przez Chiny, Indie i Tybet, a nawet do Afryki. Uczestnicy dowiedzą się, skąd wzięło się słowo „herbata”, jaką wodą zalewamy zieloną, a ile kostek cukru potrzeba na szklaneczkę tureckiej.

Dodatkowo będzie można wziąć udział w grach etnicznych planszowych lub zręcznościowych, pochodzących z danego kraju lub kręgu kulturowego. Odbędzie się też Tęczowa Gra Miejska, czyli zabawie dla całej rodziny, pozwalającej poznać świat osób LGBT.

Punktem kulminacyjnym będzie godzina 19, czyli koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, która dotąd występowała w 30 krajach, na czterech kontynentach, m. in. w Tokio, Nowym Jorku, Moskwie, Paryżu, Lisbonie, Vancouver czy Melbourne.

- Dzień Różnorodności to element kampanii Łączy nas Gdańsk. Poprzez te kampanię chcemy pokazać, że największym kapitałem każdego miasta są ludzie, a Gdańsk od zawsze jest miejscem, gdzie krzyżują się historie osób z całego świata. Razem tworzymy unikalną jakość – podkreśla Piotr Kowalczuk.

Anna Mizera-Nowicka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy