PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wsparcie gdańskiego sportu w 2021 roku

Większy budżet na sport zawodowy dla gdańskich zespołów i zawodników. Blisko 60 mln zł dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć lekcyjnych i pozaszkolnych. Prezydent Gdańska poinformowała o planach wsparcia sportu w 2021 roku.

A
A

60 mln zł na sport dzieci i młodzieży

Budżet przeznaczony na zajęcia sportowe w szkołach i poza nimi wynosi w 2021 roku 60 mln zł. Z tych środków finansowane są m.in. 130 etatów dla nauczycieli – trenerów, ale także funkcjonowanie uczniowskich klubów sportowych oraz wyjazdy na zawody, czy utrzymanie obiektów sportowych, hal, pływalni.

- Konsekwentna, codzienna praca jest kluczem do sukcesu. Kiedy opłacamy pracę trenerów, wychowawców, inwestujemy w sprzęt do uprawiania sportu, to inwestujemy w zdrowie i przyszłość młodych gdańszczanek i gdańszczan - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Będziemy dalej inwestować w infrastrukturę, 8 kolejnych boisk przyszkolnych jest na etapie projektowania lub budowania – dodała prezydent Gdańska.

W Gdańsku funkcjonują specjalne, dodatkowe zajęcia sportowe, jak m.in program szkoły mistrzostwa sportowego sportów wodnych, czy program edukacji morskiej.  

- Po 10-12 latach funkcjonowania klas sportowych dopiero mamy efekty w sportach wodnych. Z kolei w ramach programu edukacji morskiej z naszych zasobów korzysta ok 1200 młodych ludzi, a na co dzień trenuje w przystani przy szkole 200 młodych zawodników – mówił Mariusz Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6.

Z pieniędzy na sport dla dzieci i młodzieży finansowane są także zajęcia pozalekcyjne i funkcjonowanie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

27 mln zł na sport zawodowy dla gdańskich klubów

O wsparciu dla drużyn zawodowych poinformował z kolei dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu, Adam Korol. Budżet biura jest ponad 15% wyższy niż w roku ubiegłym. Ponad 27 mln zł trafi do gdańskich klubów i zawodników.

- To są środki na codzienne funkcjonowanie, wyjazdy, szkolenia, obozy. Nie zapominamy także o flagowych gdańskich drużynach, które mimo kryzysu budżetowego będą finansowane na dotychczasowym poziomie. Miasto kontynuuje programy top talent chłopców i dziewcząt. Zależy nam na wspieraniu wszystkich klubów, także tych mniejszych, żebyśmy w przyszłości mieli reprezentantów podczas ważnych wydarzeń sportowych – mówił Adam Korol.

W tym roku powstanie program rozwoju sportów wodnych. Efektem ma być rozwój wioślarstwa, kajakarstwa, czy smoczych łodzi.

Wydarzenia sportowe rangi międzynarodowej

W 2021 roku, poza meczami gdańskich klubów, miasto będzie także gospodarzem wielu wydarzeń rangi międzynarodowej. Początek roku to Mistrzostwa Europy w Short Tracku, gdzie będziemy trzymali kciuki za szybką łyżwiarkę Kamilę Stormowską. Maj to z kolei wielkie emocje na siatkarskim parkiecie i na boisku gdańskiego stadionu. 26 maja ma zostać rozegrany finał Ligi Europy UEFA, a w dniach 26-30 maja na parkiecie hali Ergo Arena zobaczymy najlepsze światowe drużyny w siatkówce z Polski, Chin, Brazylii i Bułgarii. Po wakacjach również czekają nas siatkarskie emocje podczas Mistrzostw Europy. Wakacje to z kolei czas na zlot Baltic Sail.

Informacje przedstawiono podczas konferencji prasowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6. Na zdjęciu od lewej: Mariusz Pluta, dyrektor placówki, prezydent Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu Adam Korol oraz prowadząca konferencję Joanna Bieganowska.
Informacje przedstawiono podczas konferencji prasowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6. Na zdjęciu od lewej: Mariusz Pluta, dyrektor placówki, prezydent Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu Adam Korol oraz prowadząca konferencję Joanna Bieganowska.
Dominik Paszliński

Kalendarz wydarzeń:

22-24 stycznia Mistrzostwa Europy 2021 Short Track

26 maja Finał Ligi Europy UEFA 2021

26-30 maja siatkarska Liga Narodów Mężczyzn (z udziałem Polski, Brazylii, Chin i Bułgarii)

19-20 czerwca Triathlon Challenge Family

2 – 5 lipca Baltic Sail

wrzesień Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn (4 mecze 1/8 i 2 mecze 1/4 finałów)

ważne imprezy cykliczne: Maraton Gdański, Bieg Westerplatte

Daniel Stenzel (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Rzecznik Prasowy Prezydenta