PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wsparcie Gdańska dla Urzędu Wojewódzkiego

Wsparcie Gdańska dla Urzędu Wojewódzkiego
Już wkrótce kilkadziesiąt osób zasili szeregi Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Środki na ten cel przeznaczy Gdański Urząd Pracy, który sfinansuje wynagrodzenie dla 10 nowych pracowników oraz stypendium dla ponad 30 stażystów. Nowi pracownicy będą wspierać m.in. pracowników oddziału ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Słuchamy głosu gdańskich przedsiębiorców, którzy poszukują pracowników także wśród cudzoziemców. Dzisiaj procedura, uzyskania pozwolenia na pracę wydawanego przez Pomorski Urząd Wojewódzki, trwa ponad pół roku, najdłużej w Polsce. Wierzę, że dzięki naszemu wsparciu i zwiększeniu liczby pracowników oddziału ds. legalizacji pobytu cudzoziemców ten czas ulegnie skróceniu. Jest to realna odpowiedź na potrzeby gdańskich i pomorskich przedsiębiorców – mówi Aleksandra Dulkiewicz zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.

Więcej osób do obsługi cudzoziemców
W połowie marca br. Pomorski Urząd Wojewódzki planuje utworzenie dziesięciu nowych miejsc pracy w Oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców. Wszystkie wolne etaty sfinansuje, w ramach tzw. robót publicznych, Gdański Urząd Pracy i to właśnie ta instytucja zajmie się rekrutacją kandydatów. Choć nabór chętnych już ruszył. Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać się do GUP-u. Podstawowymi wymaganiami jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej oraz wykształcenie co najmniej średnie. Idealny kandydat musi natomiast legitymować się ukończonymi studiami na kierunku: prawo, administracja bądź psychologia. Osoby, które pozytywnie ukończą proces rekrutacji podejmą zatrudnienia na okres 6 miesięcy, a zaoferowane im wynagrodzenie wahać się będzie od 2 100 do 2 400 zł. Po upływie tego okresu będzie możliwość kontynuowania zatrudnienia, jednak wyłącznie w przypadku ogłoszenia naboru na wolne stanowisko pracy i po pozytywnym ukończeniu procedury konkursowej.

- Zdajemy sobie sprawę z potrzeb pracodawców, którzy braki kadrowe w swoich firmach uzupełniają zatrudnianiem cudzoziemców. Robimy co w naszej mocy, aby zapewnić pracodawcom sprawną i terminową obsługę w Gdańskim Urzędzie Pracy. Utworzyliśmy specjalny dział zajmujący się firmami zatrudniającymi cudzoziemców i systematycznie zwiększamy w nim poziom zatrudnienia z myślą o sprawnej obsłudze pracodawców. Dzięki naszym staraniom przedsiębiorcy bez większych problemów mogą zarejestrować oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w terminie do 7 – maksymalnie 8 dni. Chcielibyśmy także pomóc Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w przyspieszeniu załatwiania spraw dotyczących obcokrajowców, dlatego już po raz drugi skierujemy tam 10 osób bezrobotnych do pracy oraz skierujemy do pomocy 31 stażystów – mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.

Pracodawcy muszą szukać pracowników z innych krajów
Pracodawcy chcący zatrudnić cudzoziemców w 2017 r. złożyli w Gdańskim Urzędzie Pracy 62 806 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Samorząd Województwa Pomorskiego wynika iż na terenie całego województwa pomorskiego w 2017 roku złożono w urzędach pracy ponad 132 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Prawie połowa tych oświadczeń złożona została w GUP-ie.

- Musimy sobie uświadomić, że dzisiaj gdańscy przedsiębiorcy nie mają większego wyboru, muszą zatrudniać cudzoziemców. Na lokalnym rynku pracy brakuje pracowników. I to nie tylko robotników czy też pracowników o wykształceniu zawodowym, ale również specjalistów, pracowników o wysokich kwalifikacjach. Dlatego też coraz częściej przedsiębiorca jest zmuszony do zatrudniania pracowników z innych krajów. Taka sytuacja powoduje szereg dodatkowych obowiązków pracodawcy związanych z zatrudnianiem obcokrajowców poczynając od uzyskania dla nich pozwolenia pracę do wspierania ich w sprawach bytowych związanych z ich pobytem w Gdańsku z dala od kraju pochodzenia i od rodziny. To dla pracodawców prawdziwe wyzwanie. Początek drogi to odwiedzenie Gdańskiego Urzędu Pracy, w którym formalności załatwiane są wyjątkowo sprawnie. Cała procedura zgłaszania oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca do 6 miesięcy trwa 7 dni. Niestety procedura wydawania pozwoleń na pracę przez Pomorski Urząd Wojewódzki trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Pomimo podejmowania szeregu działań sytuacja nie ulega poprawie. To pociąga za sobą wiele komplikacji. Zdarza się, iż przez ten czas oczekiwania pracodawca traci cennych i niezbędnych pracowników – stwierdza dr Zbigniew Canowiecki, prezydent „Pracodawców Pomorza”.

Zgłoś się na płatny staż w administracji
Do końca marca br. w PUW pojawić się ma także 31 stażystów. Będą oni zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Zdrowia, Finansów i Budżetu, Infrastruktury oraz Biurze Kadr i Organizacji. Również w tym przypadku rekrutacją kandydatów oraz sfinansowaniem kosztów zajmie się urząd pracy.
Bezrobotni, którzy chcieliby wziąć udział w 6 miesięcznym, płatnym stażu wciąż mogą zgłaszać się do Gdańskiego Urzędu Pracy. Doborem kandydatów zajmują się pracownicy Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego. Osoby zakwalifikowane otrzymają stypendium w wysokości 997 zł, bilet upoważniający do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej (ZTM Gdańsk) oraz ewentualny zwrot kosztów opieki nad dzieckiem. Przed rokiem z możliwości nabycia nowych kwalifikacji skorzystało 16 bezrobotnych.

Dodatkowe informacje dot. stażu można uzyskać pod numerem telefonu /58/ 732-53-23 lub 732-52-35. Natomiast więcej informacji o rekrutacji na stanowiska pracy w oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców można uzyskać pod numerem telefonu /58/ 732-52-49.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze