Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wielki finał projektu z okazji stulecia praw wyborczych kobiet

A
A

W tym roku świętujemy stulecie uzyskania praw wyborczych kobiet. Prawa te kobiety zyskały na mocy dekretu z 28 listopada 1918 roku. Dlatego też w tym dniu w Gdańsku odbędzie się finał inicjatyw „Sto lat praw wyborczych kobiet” organizowany pod hasłem „100 lat Gdańszczanki! Za Stulecie Praw Wyborczych Kobiet”. Początek wydarzeń – godz. 17.00 pod IKM.

Od roku w Gdańsku odbywa się wiele inicjatyw, których celem jest upamiętnienie stulecia praw wyborczych kobiet. Większość z nich dzięki zaangażowaniu oddolnych, społecznych inicjatyw stowarzyszeń i fundacji zajmujących się na co dzień działalnością na rzecz kobiet i równości w życiu politycznym i społecznym. – To pokazuje aktywność nie tylko kobiet, ale w ogóle naszego społeczeństwa w Gdańsku. Szczególnie jednak w tym dniu myślimy o paniach jako o tych, które wprowadzają nową jakość w życie społeczne i polityczne Polski – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Coraz więcej aktywnych kobiet nie tylko czynnie korzysta z prawa wyborczego, ale i prężnie działa w strukturach samorządowych i organizacji pozarządowych. Zachęcam wszystkie panie (ale nie tylko) do wzięcia udziału w świętowaniu tego szczególnego dnia.  

W środę, 28 listopada świętowanie rozpoczniemy o godzinie 17.00 spacerem herstorycznym „Gdańskie emancypantki i prekursorki” prowadzonym przez przewodniczkę Annę Zielińską-Fedoruk. Zbiórka o godz. 17.00 przed Instytutem Kultury Miejskiej, Długi Targ 38/39. Po spacerze, czyli koło godz. 18.00, w Dworze Artusa w podziękowaniu dla duchowych prababek i z przesłaniem dla prawnuczek na 2118 rok(sic!) zebrani wzniosą symboliczny toast. Po toaście (ok. 18.15) w kolejnym symbolicznym geście klucze do miasta kobietom przekaże prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej Aleksandra Dulkiewicz. O 18.30 natomiast wspólnie goście zgromadzeni w Dworze Artusa zaśpiewają z chórem TAK, po czym udadzą się na Trakt Królewski, gdzie przejdą w marszu pt. „100 Kroków na 100 lat”.

Warto dodać, że uroczystości w Dworze Artusa będą tłumaczone na język migowy, a także na rosyjski i angielski.

Wydarzenie to zostało dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

Wstęp jest wolny.

Szczegóły wydarzenia są również opisane tutaj.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy