PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wiele wyznań – jedno miejsce

W dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada o godz. 12.00 tradycyjnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele różnych wyznań w Gdańsku spotkają się podczas modlitwy za zmarłych na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja.

A
A

– Modlitwa międzywyznaniowa jest stałym elementem ważniejszych gdańskich uroczystości. W ten sposób honorujemy symbolicznie wszystkich pochowanych na 27 gdańskich nekropoliach, które zostały zlikwidowane po II wojnie światowej – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To czas zadumy i wspomnienia tych, którym nie mamy możliwości zapalić świec w imiennych grobach, łącząc się w akcie modlitwy bez względu na wyznanie.

Do spotkania modlitewnego na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku zostali zaproszeni przedstawiciele jedenastu wyznań obecnych w naszym mieście. Po uroczystości nastąpi przejście pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego, gdzie zapalimy znicze pamięci.

Tradycja wspólnych spotkań wiąże się z otwarciem Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy w pierwszym dniu I Światowego Zjazdu Gdańszczan, 24 maja 2002 r. i upamiętnia 27. gdańskich nekropolii, które zostały zlikwidowane po 1945 r.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy