Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wideokonferencja - aktualna sytuacja w mieście w czasie pandemii

Gdańsk zakupił maseczki ochronne dla służby zdrowia – poinformowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska przypomniała również o działającej od poniedziałku platformie gdanskpomaga.pl. Natomiast Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przedstawił cotygodniowy raport dotyczący rynku pracy. Premierę miał też film instruktażowy dotyczący prawidłowego zakładania i ściągania maseczek i rękawiczek.

A
A

 

Wirtualna konferencja

 

- Bardzo dziękuję gdańszczanom za dyscyplinę i odpowiedzialność. My nie zamykaliśmy cmentarzy ani lasów komunalnych i w tych wszystkich miejscach gdańszczanie zachowywali się bardzo odpowiedzialnie. W czasie świąt Wielkanocnych nie zostały odnotowane żadne większe zgromadzenia. Policja i Straż Miejska tylko parokrotnie interweniowały – były to odosobnione przypadki – mówiła prezydent Gdańska.

Gdańsk zakupił maseczki ochronne

Prezydent Gdańska poinformowała o zakupie maseczek ochronnych, które zostaną przekazane pracownikom służby zdrowia.

- Już dwa tygodnie temu złożyliśmy zamówienie na 170 tys. maseczek sterylnych i niesterylnych w ramach wsparcia dla służby zdrowia – mówiła prezydent Gdańsk.

Ważnym punktem konferencji była prezentacja filmu przygotowanego przez Urząd Miejski, demonstrującego jak bezpiecznie zakładać i zdejmować maseczkę ochronną oraz rękawiczki.

– Ja bardzo zachęcam, aby korzystać z maseczek wielorazowego użytku. Namawiam też do zasłaniania twarzy szalikiem lub innymi materiałami, które mają kilka warstw, właśnie po to żeby te maseczki jednorazowe zostawić dla tych, którzy ich bardziej potrzebują. Mam tu na myśli pracowników służby zdrowia, osoby opiekujące się chorymi czy pracujące w hospicjach lub w domach pomocy społecznej – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.  

Gdanskpomaga.pl

- W poniedziałek Wielkanocny, wspólnie z Fundacją Gdańską i innymi partnerami uruchomiliśmy szczególną platformę gdanskpomaga.pl. To miejsce, w którym my wszyscy możemy zadeklarować pomoc finansową, materialną albo swój czas i umiejętności jako wolontariusze. Z drugiej strony ci, którzy tej pomocy potrzebują mogą się na tej platformie rejestrować – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. Strona powstała w ramach akcji #GdańskPomaga. To inicjatywa, która służy pomocy osobom i instytucjom, którym stan epidemii utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Projekt ma na celu wsparcie lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb, wolontariuszy oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie koronawirusowi.

Rynek pracy

Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przedstawił aktualny raport dotyczący lokalnego ryku pracy. Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że liczba osób rejestrujących się jako bezrobotne nieznacznie wzrosła. W okresie od 1 do 14 kwietnia złożono 385 wniosków o rejestrację bezrobotnego.  

W dalszym ciągu widoczny jest wyraźny spadek liczy oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. W lutym wpłynęło 5857 takich oświadczeń, w marcu 3944, natomiast przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia były to zaledwie 723 oświadczenia. Od zeszłego tygodnie nie ma nowych zgłoszeń dotyczących planowanych zwolnień grupowych. W kwietniu  5 przedsiębiorców zgłosiło zamiar zwolnienia w summie 282 osób.

Od początku kwietnia do dziś w Gdańskim Urzędzie Pracy zgłoszono 123 nowe miejsca pracy i jest to nieznaczny spadek w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

- Najważniejsze działania, którymi obecnie zajmuje się Gdański Urząd Pracy dotyczy wsparcia przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Już od ponad dwóch tygodni zbieramy wnioski od przedsiębiorców o mikropożyczki. Do wczoraj, czyli do 14 kwietnia wpłynęło 1710 takich  wniosków. Dokonaliśmy prawie 300 wypłat na łączną kwotę niemal 1,5 mln zł – informował Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Decyzją z dnia 10 kwietnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało Gdańskiemu Urzędowi Pracy kolejny 1 750 000 zł na mikropożyczki. We wtorek 14 kwietnia Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o kolejne środki na pokrycie zgłoszonego przez pracodawców zapotrzebowania, w wysokości 4 mln zł.

Od dziś Gdański Urząd Pracy rozpoczął nabór na kolejne formy wsparcia dla przedsiębiorców:  

- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne;
- dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników;
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Według szacunków Gdańskiego Urzędu Pracy, kwota potrzebna na realizację tych form wsparcia to ponad 10 mln zł.

Autobus zamiast tramwaju na Stogi

Od wtorku, 21 kwietnia na około 2 tygodnie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy od Węzła Unii Europejskiej do dzielnicy Stogi. Ma to związek z trwającą od kilku tygodni przebudową skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Łąkową w ramach uspokajania ruchu w śródmieściu Gdańska. - Wchodzimy w newralgiczny, krytyczny moment tej przebudowy - mówił na konferencji prasowej Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska. Od 21 kwietnia tramwaje linii 8 i 9 od strony Wrzeszcza będą dojeżdżały jedynie do centrum. Między Dworcem Głównym a Stogami pojadą autobusy linii zastępczej T8. W godzinach szczytu średnio co 5, 6 minut. Najbardziej obciążone kursy w godzinach porannych zostaną obsłużone przez dwa autobusy jednocześnie - zapowiedział Piotr Borawski.

Od wtorku, 21 kwietnia zmieniona zostanie też trasa linii autobusowej 111. Zlikwidowana zostanie w związku z tym linia autobusowa 911. We wszystkie dni tygodnia obowiązywać będzie zmiana trasy autobusów nr 111 z Górek Zachodnich na odcinku od przystanku „Głęboka” w kierunku centrum Gdańska. Zamiast przez ul. Podwale Przedmiejskie, autobusy pojadą następującą trasą: Siennicka - Długie Ogrody - Szopy - Kamienna Grobla - Dolna - Łąkowa - Śluza - Kamienna Grobla - Toruńska - Okopowa – Wały Jagiellońskie – Podwale Grodzkie – Wały Piastowskie – Jana z Kolna. W kierunku przeciwnym trasa pozostanie bez zmian (nadal obowiązuje objazd przez ul. Żabi Kruk). Tym samym linia 911 stanie się zbędna i zostanie zlikwidowana.

Jędrzej Sieliwończyk (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy