Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ważne rocznice w maju

Maj to miesiąc bogaty w rocznice ważnych wydarzeń ​patriotycznych i rocznicowych. W piątek, 8 maja wspominamy zakończenie II wojny światowej. W tym miesiącu przypada także ​85. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, obchodźmy też dwa inne patriotyczne święta: Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach ​i Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945.

A
A

Z powodu pandemii koronawirusa obchody rocznicowe poszczególnych wydarzeń nie mogą się odbyć w dotychczasowej formie.

- Naszym głównym priorytetem jest niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się koronawirusa wśród mieszkańców. Zdrowie i życie uczestników, jak i osób zaangażowanych w przygotowania do tych uroczystości są dla nas najważniejsze – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Niemniej jednak chcemy godnie uczcić i wyrazić pamięć o bohaterach minionych lat.

Dlatego władze Gdańska wraz z przedstawicielami kombatantów i Dowódcą Garnizonu Gdańsk w rocznice tych ważnych wydarzeń złożą kwiaty pod nawiązującymi do nich pomnikami: pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”, Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim, pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnikiem generała Stanisława Maczka.

Fotorelacje ze składania kwiatów pod pomnikami dostępne będą na portalu gdansk.pl.

Dziś, z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” wiązankę kwiatów wraz Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska złożyła Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli również:
Marszałek woj. Pom - Mieczysław Struk w towarzystwie Prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Zarządu Okręgowego w Gdańsku - Karola Wardańskiego

Dowódca Garnizonu Gdańsk - płk. Piotr Piątkowski Przewodniczący kolegium ds. dziedzictwa kulturowo-historycznego - kpt. w st. spocz. Henryk Bajduszewski

Wartę honorową wystawiła Straż Miejska w Gdańsku.

Ważne rocznice, które obchodzimy w maju:

8 maja - 75. rocznica zakończenia II wojny światowej

11 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach

12 maja - 85. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

 
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska złożyły kwiaty z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska złożyły kwiaty z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”
Dominik Paszliński/gdansk.pl
Zuzanna Gajewska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy