Wakacyjne wydanie „Halo, tu Wyspa” już dostępne
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wakacyjne wydanie „Halo, tu Wyspa” już dostępne

Wakacyjne wydanie „Halo, tu Wyspa” już dostępne
Jak można umilić sobie czas podczas wypoczynku na plażach Wyspy Sobieszewskiej? Polecamy nowy numer dzielnicowej gazetki „Halo, tu Wyspa”. Znajdziemy w niej wywiad z leśniczyną Katarzyną Mruk, opis zmian jakie przeszła śluza w Przegalinie, niezwykłą historię dudków i uchatek, które zamieszkały na terenie OSP Świbno, opisy szlaków turystycznych na Wyspie czy ważne wiadomości na temat sieweczek obrożnych i fok zamieszkujących rezerwat Mewia Łacha. „Halo, tu Wyspa” to bezpłatne wydawnictwo, które powstaje w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aaaamberif2022_ergo_arena_mat_mtg

Piąty numer gazetki otwiera wywiad z Katarzyną Mruk, która od 10 lat jest leśniczyną Leśnictwa Sobieszewo i lasy Wyspy Sobieszewskiej zna od podszewki. Opowiada o łosiach, które od kilku lat pojawiają się na Wyspie, najstarszych drzewach, baśniowych zakątkach lasu oraz historii, która „zatrzymała się” na drzewach i poszyciu lasu. W numerze przeczytamy także o wyjątkowych, ptasich lokatorach, którzy zadomowili się w OSP Świbno. Można zaobserwować tam dudki i uchatki, a ich charakterystykę opisuje Alicja Bielska ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN.

W wakacyjnym wydaniu szczególnie dużo miejsca poświęcone jest atrakcjom turystycznym i walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej. Dowiadujemy się więcej na temat rezerwatów Ptasi Raj i Mewia Łacha, Zbiornika Wody Kazimierz, czy wyjątkowych mieszkańców Wyspy – sieweczki obrożnej oraz foki szarej. W „Halo, tu Wyspa” znajdują się także lokalne wiadomości, relacje i zapowiedzi wydarzeń oraz artykuły tematyczne, jak bardzo ciekawy opis wczasów w ośrodkach wypoczynkowych w latach 70-tych/80-tych autorstwa Pawła Jarczewskiego. Zapraszamy do rozwiązywania krzyżówki znajdującej się na końcu numeru! Do wygrania pięć zestawów nagród: książka Waldemara Nocnego „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej” oraz gadżety związane z Wyspą.

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy OSP Świbno, w wersji online w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery (1-3/2021 oraz 1/2022) gazetki.

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: wyspasobieszewska@zhp.pl.

Szczegółowy regulamin dot. krzyżówki (zgłaszanie rozwiązań między 18 a 20 lipca, informacja o wynikach 22 lipca 2022.) znajduje się w zakładce „Halo, tu Wyspa”.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

„Halo, tu Wyspa” to nowy sposób na wsparcie kanałów informacyjnych, powstałego w 2017 roku, międzysektorowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Na łamach kolejnych numerów poruszane są tematy dotyczące zmian i inwestycji na Wyspie

Sobieszewskiej, relacje i zapowiedzi wydarzeń społeczno-kulturalnych, wywiady z cyklu „Jestem z Wyspy”.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.