Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W sobotę - Europejska Noc Bez Wypadku!

Ograniczenie wypadków dyskotekowych oraz liczby nietrzeźwych kierowców na drogach jest celem międzynarodowej kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku”. XV edycja kampanii odbędzie się w sobotę, 20 października jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na terenie Trójmiasta akcję organizują Fundacja KRZYŚ i Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

A
A

XV edycja kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku” odbędzie się m.in. dzięki zaangażowaniu ponad 150 wolontariuszy. Ochotnicy będą obecni w klubach 17 polskich miast tj.: Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Częstochowa, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lidzbark Warmiński, Łomża, Mielec, Mrągowo, Opole, Poznań, Sopot, Szczytno, Warszawa oraz Wrocław.

W ramach kampanii społecznej Miasta Gdańska „Kieruj bez procentów” 10 wolontariuszy będzie obecnych w pięciu trójmiejskich klubach w Gdańsku i Sopocie: Parlament, Miasto Aniołów, Green Club – Gdańsk; Zła Kobieta i Hah- Sopot. Partnerami kampanii są:  Automobile klub Orski, Czyste Dźwięki i Fundacja Bezpiecznik. Cała akcja jest objęta patronatem Prezydenta Gdańska i Prezydenta Sopotu.

W sobotni wieczór wolontariusze będą namawiać kierowców bawiących się w klubach, aby wykazali się odpowiedzialnością i nie spożywali alkoholu, aby móc bezpiecznie odwieźć swoich znajomych. Uczestnicy kampanii, na znak przyłączenia się do akcji, założą niebieską opaskę-bransoletkę, która oznaczać będzie deklarację, iż osoby te nie będą piły alkoholu.

W momencie opuszczania klubu osoby z opaskami będą miały możliwość przebadania się profesjonalnym alkomatem. Odpowiedzialni kierowcy zostaną nagrodzeni upominkami. Natomiast osoby, u których zostanie wykryty alkohol w wydychanym powietrzu, będą zachęcane do pozostawienia pojazdu i skorzystania z alternatywnej formy transportu.

Historia akcji

Idea akcji Europejska Noc Bez Wypadku narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moreau z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by zwiększyć świadomość, a w konsekwencji ograniczyć weekendowe wypadki. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivrs. Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem „Roule cool, Sans alkohol”. W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. ulotek promujących ideę Europejskiej Nocy Bez Wypadku. Od 2003 roku akcja organizowana jest co rok, zawsze w trzecią sobotę października.

Kampania Społeczna „Kieruj bez procentów -2018” została dofinansowana w 2018 roku z Rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 i 2020”  koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze środków Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W dniu akcji prosimy o kontakt z:

Jarosław Kucharski

Tel. 606639859

email: jaroslawkucharski90@gmail.com

 

Ogólnopolski koordynator akcji:

Michał Kopacki

tel.: 600452626

email: fundacja@krzys.org.pl

Agata Konieczna (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień