PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W niedzielę WOŚP zagra na sprzęt dla specjalistycznych szpitali dziecięcych

Ponad 1200 wolontariuszy będzie w niedziele kwestować w Gdańsku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał odbędzie się na Targu Węglowym. W tym roku zbierane są pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

A
A

Jedną z około 50 specjalistycznych placówek działających w kraju jest Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Dzięki sprzętowi przekazanemu przez Fundację Jurka Owsiaka w minionych 10. latach wykonanych zostało tam ponad 3 tys. zabiegów kardiochirurgicznych.

- Samorząd miasta Gdańska jak co roku angażuje się w Finał WOŚP a pomaganie jest dziecinnie proste – przekonuje prezydent Paweł Adamowicz. Prezydent jak co roku weźmie udział w zbiórce pieniędzy. W tym roku Pawła Adamowicza będzie można spotkać w godzinach od 14 do 16 w pobliżu Fontanny Neptuna. Kwestować będą też zastępcy prezydenta, Piotr Kowalczuk i Piotr Grzelak, któremu pomagać będą synowie. WOŚP w ramach wolontariatu pracowniczego wesprą też urzędnicy gdańskiego urzędu miejskiego, którzy w Zbrojowni wspólnie z pracownikami mBanku będą liczyć pieniądze.

W ubiegłym roku w Gdańsku zebrano ponad 1,1 mln złotych. W minionych czterech latach do szpitali marszałkowskich na terenie województwa pomorskiego trafił sprzęt o wartości 5,7  mln zł.

Prezes Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, szefowa największego sztabu w mieście, Agnieszka Buczyńska zapewnia, że siedziba sztabu w Wielkiej Zbrojowni na Targu Węglowym będzie otwarta dla wszystkich wolontariuszy kwestujących w niedzielę w Gdańsku. Bedą mogli otrzymać tam posiłek, ciepły napój czy ogrzać się i odpocząć. Wolontariusze na podstawie swoich identyfikatorów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej i SKM.   

Podczas koncertu finałowego „Gdańsk dla Orkiestry” na Targu Węglowym i ul. Bogusławskiego, który rozpocznie się o godz. 15 zagrają: Blue Cafe, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Absyntia, Dzieci z Kaszub, Etna Kontrabande, Marta, Reggaeside, Trio Boffelli i Workers. Na scenie odbywać się będą też licytacje wyjątkowych przedmiotów i usług. O godz. 20 zostanie wysłane światełko do Nieba. W tym roku nie będzie pokazu sztucznych ogni.

Na Targu Węglowym będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, oddać krew oraz zarejestrować się w bazie DKMS, zrobić badanie dot. HPV ale też wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy zorganizowanej przez Inspektorat Ratowniczy ZHP i szpital Copernicus oraz zobaczyć zabytkowe i bojowe wozy strażackie OSP Sobieszewo.

Od wtorku można uczestniczyć w aukcji unikatowych przedmiotów/usług/gadżetów związanych z Gdańskiem. Do wylicytowania są m.in. replika bursztynowej kolii, którą prezydent Gdańska ofiarował księżnej Cambridge podczas wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku w lipcu 2017 roku, jednodniowy rejs dla 25 osób na STS „Generał Zaruski”, piłka z autografem siatkarskiego mistrza świata, Piotra Nowakowskiego, loża VIP na Stadionie Energa Gdańsk podczas meczu Lechia Gdańsk i krzesełko ze Stadionu Energa Gdańsk

Do wylicytowania jest też unikalny obraz namalowany przez orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Do piątku najwyższa wylicytowana kwota wynosiła 2550 zł i była oferowana właśnie za ten obraz. Każda z aukcji potrwa do 21 stycznia. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane  na konto Fundacji WOŚP.

Link do aukcji:  https://aukcje.wosp.org.pl/listing?sellerId=27627169

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy