PORTAL MIASTA GDAŃSKA

W Gdańsku nie ma zgody na przemoc

W Gdańsku nie ma zgody na przemoc
W naszym mieście nie ma zgody na przemoc i dyskryminację. W zeszłym tygodniu doszło do napaści na osoby, które ćwiczyły w parku Reagana. Władze miasta natychmiast zareagowały, otaczając wsparciem poszkodowanych oraz podejmując działania, by do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości. Jednocześnie apelujemy do osób posiadających wiedzę o wydarzeniach o kontakt z policją.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Czuję wściekłość i wstyd. W moim ukochanym mieście żyją otwarci, życzliwi, szanujący się wzajemnie ludzie. W imię tych wartości apeluję – nie bądźmy obojętni. Agresorzy nie żyją przecież w próżni. Zatrzymajmy tę rozpędzającą się machinę nienawiści. Odebranie drugiemu człowiekowi poczucia bezpieczeństwa jest zamachem na jego godność i wolność, a na to nie może być zgody! – apeluje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W ostatnich dniach odbyły się dwa spotkania podczas, których rozmawiano m.in. o wsparciu, którego potrzebują osoby, które doświadczyły tego aktu przemocy oraz osoby będące jego świadkami. Zastanawiano się również jakie działania należy podjąć, by ograniczyć rosnącą radykalizację postaw, z których wynikają sytuacje przemocowe. Temat ten będzie przedmiotem prac, w gronie specjalistów.
W jednym z tych spotkań udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenie Na Rzecz Osób LGBT TOLERADO, grupy HomoKomando Trójmiasto, Gdańskiego Centrum Równego Traktowania, Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, a także policji oraz władz miasta. Rozmawiano o szeroko pojętym problemie agresji i nienawiści kierowanej w stosunku do osób LGBT+ oraz o tym, jak można przeciwdziałać takim działaniom.

Tu znajdziesz pomoc !

Gdańskie Centrum Równego Traktowania wspiera osoby, które doznały dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami. Centrum zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną oraz prawną, oraz wsparcie asystenckie w zgłoszeniu i monitorowaniu dalszych działań służb czy reprezentacji w sądzie. 
Jeśli doświadczyłeś/ doświadczyłaś przemocy z powodu orientacji psychoseksualnej lub innej cechy Twojej tożsamości, zgłoś się do GCRT poprzez wiadomość na adres: kontakt@gcrt.pl lub telefonicznie pod numerami 577 772 832 lub 519 544 485. 
Dyskryminacje i przemoc można również zgłosić przez stronę internetową gcrt.pl w formularzu "zgłoś nierówne traktowanie" lub w aplikacji "Wsparcie w Gdańsku" w jej module GCRT.

Apel policji

Wszystkie osoby, które mają informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców, znają ich miejsce pobytu lub posiadają informacje istotne w tej sprawie, prosimy o kontakt z Komisariatem Policji V w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 19. Informacje można przekazać telefonicznie, dzwoniąc pod numer dyżurnego Komisariatu Policji V w Gdańsku 47 741-12-22, bądź zgłaszając się do najbliższej jednostki Policji lub pisząc na adres komendant.kp5@gd.policja.gov.pl.
Ze swojej strony policjanci zapewniają anonimowość oraz to, że każda przekazana informacja zostanie sprawdzona.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze