Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

V Światowy Zjazd Gdańszczan 6–8 lipca 2018 roku i zlot żaglowców Baltic Sail

Między 6 a 8 lipca przypada V edycja Światowego Zjazdu Gdańszczan, wydarzenia, które zostało zapoczątkowane przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w 2002 roku. Dzień wcześniej, 5 lipca rozpoczniemy 22. zlot żaglowców Baltic Sail. W programie przewidziano niemal 180 inicjatyw i atrakcji, związanych z kulturą marynistyczną i tożsamością gdańszczan. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny.

A
A

– Dzięki Światowemu Zjazdowi Gdańszczan możemy zintegrować naszą lokalną i międzynarodową społeczność. Chciałbym, aby te trzy lipcowe dni były okazją do wspólnego świętowania, rozmów i spotkań, stworzenia atmosfery wzorowanej na spotkaniach przy rodzinnym stole – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W tegorocznym programie znajdują się wydarzenia tradycyjnie już obecne przy każdej edycji zjazdu: Modlitwa za Gdańszczan, Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, przy ul. 3 Maja; debata naukowa o tematyce tożsamościowej, Teatr Wybrzeże; wręczenie tytułów Honorowych Ambasadorów Gdańska; Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan, Zielona Brama na Długim Targu.

W tym roku tworzeniu programu przyświecały dwie idee: tożsamości gdańszczan oraz kultury marynistycznej, z którą Gdańsk i jego mieszkańcy są trwale związani. Program zjazdu będzie realizowany w specjalnie zaaranżowanych punktach kulturalnych, w których będzie prezentowany dorobek gdańskich twórców bądź twórczość inspirowaną Gdańskiem. Takie centra kulturalne pojawią się m.in. na Zielonym Moście (literatura), na skwerze Świętopełka (design), ulicy Rycerskiej (Filmowy Gdańsk) czy na Ołowiance (centrum Baltic Sail z rejsami, zwiedzaniem jednostek i szantami).

By pamiętać

W piątek, 6 lipca w Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się gala „Gdańsk: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”. – To swoiste podsumowania dokonań Gdańska oraz jego mieszkańców w okresie organizowania zjazdów. Zaczęliśmy 16 lat temu, mówiąc o planach i marzeniach. Odczuwamy dumę z projektów, które podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan były jedynie planami, a dziś są naturalną częścią krajobrazu Gdańska – mówi Maciej Buczkowski, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jest to okazja do przyjrzenia się temu, jak Gdańsk zmienił się od ostatniego zjazdu, ale i jak może wyglądać za kilkanaście lat. Podczas gali zostaną wręczone Medale Stulecia Niepodległości, które otrzyma 10 wybitnych osobowości. – Wyróżnione zostaną także osoby, które w tym szczególnym roku kończą sto lat. W sumie podczas najbliższych miesięcy wręczymy sto medali dla w sumie stu gdańskich osobowości na Stulecie Niepodległości  – dodaje Buczkowski. Transmisję z gali będzie można zobaczyć na portalu Gdańsk.pl. Początek o 19.00.

Warto wspomnieć, że podczas zjazdu, 7 i 8 lipca zaprezentowany zostanie również nowy system tablic pamiątkowych. Zostaną odsłonione tablice upamiętniające postaci Leopolda von Wintera oraz Franka Meislera. – Tu muszę podkreślić niebywale ważną inicjatywę o nazwie Mobilne Muzeum Gdańska, zlokalizowaną na Zielonym Moście. Pracownicy Muzeum Gdańska będą zbierać i digitalizować dokumenty, pamiątki oraz historie związane z Gdańskiem. Zebrane artefakty wejdą w skład zbiorów muzeum, bez konieczności zabierania ich właścicielom – mówi Adamowicz.

Oprócz wydarzeń w plenerze przygotowaliśmy również wystawy i koncerty w siedzibach instytucji kultury, m.in. koncert Nigela Kennedy z Cappellą Gedanensis. Bardzo interesująco zapowiada się również koncert Gra w Komedę na skwerze Świętopełka, 8 lipca o 18.00 , tuż po wręczeniu Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza.

Program Zjazdu Gdańszczan to nie tylko wydarzenia dedykowane widzom dorosłym, ale i wydarzenia dla dzieci. –  Ja sam zapraszam w sobotę na spotkanie  na Zielonym Moście, gdzie od godziny 11 będę czytał i opowiadał dzieciom moje ulubione gdańskie legendy i historie. A w południe zrobimy sobie Rodzinne Zdjęcie na Długim Targu –  zachęca prezydent Adamowicz.

Aż 27 żaglowców

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska, odbywająca się już od 1997 roku. 22. edycja zlotu rozpocznie się dzień wcześniej niż zjazd - 5 lipca. Podczas czterech festiwalowych dni będzie można przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę. Części lądowa Baltic Sail odbędzie się na Ołowiance.

Zlot żaglowców to wydarzenie, które co roku przyciąga nie tylko dużą ilość żeglarzy i marynarzy, ale także tych, którzy dopiero marzą o morskiej przygodzie. Specjalnie dla tych osób została przygotowana oferta 110 rejsów po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs trwa około 3 godziny i rozpoczyna się na nabrzeżu przy Targu Rybnym. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można niezwykle ciekawe życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską.

Wszystkie szczegóły Zjazdu Gdańszczan są dostępne na stronie: www.gdansk.pl/gdanszczanie.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy