PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Utrwalamy pamięć o żołnierzach Armii Krajowej

Utrwalamy pamięć o żołnierzach Armii Krajowej
26 października 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 60 i Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2. po raz siódmy zadbało o pamięć i porządek na grobach zasłużonych żołnierzy AK spoczywających na Cmentarzu Srebrzysko.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ruszyła kolejna odsłona akcji „Utrwalamy Pamięć o żołnierzach AK”. Pierwszym jej etapem było uporządkowanie przez uczniów gdańskich szkół grobów żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Srebrzysko pod opieką dr Janusza Marszalca oraz Mateusza Jasika. Projekt „Utrwalamy Pamięć od trzech lat jest wspierany przez Fundację Gdańską oraz Miasto Gdańsk, a jego celem jest zachowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, którzy po wojnie związali się z Gdańskiem, tutaj żyli i tutaj zostali pochowani.

 

- Chcemy, aby zaangażowało się tę akcję jak najwięcej mieszkańców Gdańska. Do tej pory otrzymaliśmy informację o 42 miejscach pochówku żołnierzy na trójmiejskich cmentarzach, które ewidencjonujemy i oznaczamy specjalnie przygotowaną wstęgą. Liczymy, że projekt będzie się rozrastał, dlatego prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza na stronie utrwalamypamiec.pl – mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej.

 

W rolę przewodnika po nekropolii wcielił się prof. Jerzy Grzywacz, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej. Prof. Grzywacz podzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami ze służby w konspiracji i walki w powstaniu warszawskim. Podkreślił, że wielu żołnierzy AK po wojnie zaangażowało się w podziemie antykomunistyczne, za co niejednokrotnie płacili cenę w postaci wieloletniego więzienia lub śmierci z rąk aparatu komunistycznego. Z kolei prelegenci: dr Janusz Marszalec i Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska przybliżyli historię Polskiego Państwa Podziemnego podkreślając oddolny charakter i prodemokratyczny program Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Kolejny raz w akcję zaangażował się Mikołaj Wysiecki, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 60 i Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2. Dla uczniów Mikołaja Wysieckiego wolontariat jest sposobem na udział w niezwykłej lekcji historii.

 

- Te spotkania cieszą się z coraz większym zainteresowaniem – zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Jest to moment, kiedy możemy młodym ludziom przekazać naszą wiedzę w sposób bardziej namacalny, praktyczny. Należy pamiętać, że uczymy ich wówczas nie tylko historii, ale i wrażliwości oraz społecznej odpowiedzialności  – powiedział Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska.

 

Uczniowie odwiedzili groby: Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito”, sanitariuszki Wandy Minkiewicz ps. „Danka”, Rajmunda Drozda ps. „Mikrus”, Zdzisława Zielenia ps. „Orlik”, cichociemnego ppłk. Adama Szydłowskiego ps. „Poleszuk”, Ryszarda Kozubowskiego ps. „Ryś” i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Prof. Andrzeja Zbierskiego.

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze