PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uroczystości pożegnalne śp. Jacka Starościaka

W piątek, 14 maja odbędzie się uroczyste pożegnanie śp. Jacka Starościaka, byłego prezydenta Gdańska. Msza św. żałobna zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Michała w Sopocie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12.00 na Cmentarzu Srebrzysko i będą transmitowane na portalu gdansk.pl. Tego dnia pamięć prezydenta uczczą także gdańskie carillony, a w przestrzeni miejskiej pojawią się flagi.

A
A

Jacek Starościak miał 73 lata. Zmarł w sobotę, 8 maja, po ciężkiej chorobie. Był pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Gdańska. Zgodnie z ówczesną ordynacją, został wybrany głosami Rady Miasta Gdańska w sierpniu 1990 roku.

14 maja, mszę świętą żałobną poprzedzi różaniec w intencji zmarłego, który rozpocznie się o godzinie 9.30. Prezydent spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Odprowadzenie trumny od bramy głównej do grobu nastąpi o godzinie 12.00. Rodzina prosi, by zamiast kwiatów, wesprzeć datkiem Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

W uroczystości będzie można wziąć udział oglądając transmisję na portalu gdansk.pl.

Carillony w ostatnie pożegnanie

Pamięć prezydenta uczczą także gdańskie carillony. O godzinie 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny odbędzie się koncert w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej. Muzyki będzie można posłuchać w okolicy Starego Miasta, a także online na facebooku Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska i na miejskim portalu.

Także w wieży kościoła św. Katarzyny, o godzinie 13.30 dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 3 tony dzwonu. Dźwięk ostatniego i największego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu - "Katarzyna", towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta. W piątek rozbrzmi w ostatnią drogę prezydenta Jacka Starościaka.

Księga kondolencyjna

W siedzibie Rady Miasta Gdańska, budynku Nowego Ratusza przy ul. Wały Jagiellońskie wystawiona jest księga kondolencyjna dostępna dla mieszkańców. Wpisów można dokonywać do piątku 14 maja w godzinach funkcjonowania Urzędu Miejskiego.

Aby oddać hołd zmarłemu prezydentowi, flagi na Ratuszu Głównego Miasta (dawnej siedzibie władz Gdańska) i na wewnętrznym dziedzińcu Urzędu Miasta zostały opuszczone do połowy masztu. W piątek ulice miasta również przybiorą odświętny wygląd.

Wspomnienie zmarłego prezydenta można przeczytać w artykule na portalu.

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy