PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uroczyste wręczenie Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza

Uroczyste wręczenie Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza
Za odwagę i doskonałość w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości - Gmina Michałowo została laureatem II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Oleksandra Babycha, burmistrza ukraińskiego miasta Hola Prystan. Oficjalne wręczenie nagrody wraz z odczytaniem laudacji odbędzie się w środę, 8 lutego o godz. 18.00 podczas 153. sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Transmisję uroczystości będzie można obejrzeć na portalu gdansk.pl.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1192-a625

Podczas wydarzenia zaplanowano oficjalne przemówienia Vasco Alvesa Cordeiro,  przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów, Ylvy Johansson europejskiej komisarz ds. wewnętrznych, Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Magdaleny Adamowicz, europosłanki i żony zmarłego prezydenta.

Nagrodę im. prezydenta Pawła Adamowicza w postaci statuetki autorstwa rzeźbiarza Krzysztofa Bednarskiego odbierze osobiście Marek Nazarko, burmistrz Michałowa. Specjalne wyróżnienie, w imieniu  Oleksandra Babycha, burmistrza Hola Prystan, odbierze Oleksandr Slobozhan dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Miast Ukrainy.

Nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza

Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Laureatką I edycji nagrody jest burmistrz Kolonii Henriette Reker.

Wyróżnienie zostało przyznane wspólnie przez miasto Gdańsk, na którego czele przez 20 lat stał Paweł Adamowicz, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia ICORN oraz Europejski Komitet Regionów, którego nieżyjący prezydent był członkiem.

Jury podjęło decyzję, że laureatem II edycji nagrody prezydenta Pawła Adamowicza zostaje: Urząd Miejski w Michałowie, natomiast Oleksandr Babych, burmistrz miasta Hola Prystan otrzymuje specjalne wyróżnienie jury.

Kandydaturę Michałowa do Nagrody zgłosiły Kraków i Wrocław - miasta Literatury UNESCO i członkowie sieci ICORN.

- Już sama nominacja dla tak małej gminy gdzieś na skraju Polski, tuż przy granicy z Białorusią, jest dla nas ogromnym wydarzeniem. To jest nagroda dla wszystkich mieszkańców i będzie tak wyeksponowana, żeby każdy mógł ją zobaczyć, poczuć, że należy do niego. Jest to wyróżnienie dla tych osób, które doświadczając szykan, prześladowania i pogróżek nie przestawały pomagać.  Solidarność jest w każdym z nas i dotyczy każdego elementu naszego życia. I tak powinno być zawsze – mówił podczas ogłoszenia laureata Nagrody Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa.

Wręczenie Nagrody odbędzie się w środę, 8 lutego o godz. 18.00 w Brukseli. Transmisję uroczystości będzie można śledzić online.