PORTAL MIASTA GDAŃSKA

To już rok zajęć z życia

To już rok zajęć z życia
Wspaniały tort, mnóstwo innych słodyczy, prezentacja działań i pokaz rękodzieła to tylko kilka punktów świętowania pierwszej rocznicy powstania i działalności Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Reja 34 B w Gdańsku. W piątek 11 maja o godzinie 10 w urodzinach udział wezmą m.in. podopieczni placówki oraz ich przyjaciele i mieszkańcy dzielnicy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Goście imprezy m.in. obejrzą prace plastyczne i rękodzielnicze wykonane przez uczestników zajęć. Nie zabraknie występów artystycznych i zabawy z bańkami, do której zapraszamy także mieszkańców dzielnicy. Siedemnaścioro niepełnosprawnych intelektualnie lub przewlekle, psychicznie chorych gdańszczan znalazło fachowe wsparcie w ŚDS przy ul. Reja. Na mocy umowy podpisanej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku placówkę prowadzi Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji. W dni powszednie, w godzinach od 7 do 15 podopieczni pod okiem opiekunów, terapeutów, psychologa uczą się tam zwykłego życia. Rozwijają pasje. Twórczo spędzają czas wolny np. podczas zajęć kulinarnych czy komputerowych. W ŚDS uczą się zachowań interpersonalnych i radzenia z emocjami. Terapeuci podpowiadają im, jak dbać o wygląd i higienę osobistą.  

 

 - Staramy się, aby w mieście oferta pomocy dla niepełnosprawnych gdańszczanek i gdańszczan była jak najszersza i różnorodna – podkreślał Piotr Kowalczuk, zast. prezydenta Gdańska ds. polityki społ. - Istotnym jest bowiem, aby te osoby czuły się potrzebne i mogły realizować swoje pasje. Gdańsk to miasto włączające każdego w nurt miejskiego życia, niezależnie od jego sprawności.

 

Przypomnijmy, że budynek na potrzeby placówki pochodzi z zasobów miasta. Miasto także, z własnych środków wyremontowało, przystosowało i wyposażyło lokal (łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 500 tys. zł). Jest on pozbawiony barier architektonicznych, wyposażony w udogodnienia umożliwiające codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. To jedenasta placówka tego typu w Gdańsku, która służy i wspiera osoby niepełnosprawne intelektualnie lub przewlekle psychicznie chore w ciągu dnia, poprzez system zajęć aktywizujących i profesjonalnej terapii. W br. kwota dotacji na działanie ŚDS oraz aktywizację i rehabilitację jej podopiecznych to ponad 374 tys. zł – środki pochodzą z budżetu państwa oraz częściowo, z miasta.

 

 

Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku