Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

To będą niezwykłe urodziny honorowego obywatela Gdańska

W sobotę, 18 sierpnia o godz. 12.00 w Dworze Artusa swoje 90. urodziny będzie świętował profesor Andrzej Januszajtis. Jubilatowi swoje życzenia przekażą m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek, proboszcz Bazyliki Mariackiej, ks. prałat Ireneusz Bradtke i rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik.

A
A

– Profesor Andrzej Januszajtis to postać legenda, w której życiorysie Gdańsk jest wpisany na stałe złotymi głoskami – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – tym bardziej cieszymy się, że w trakcie tak zacnego jubileuszu będziemy mogli wyrazić wdzięczność za dotychczasowe działania profesora i poprosić o kolejne gdańskie inicjatywy.

W trakcie wydarzenia zaplanowano kilka niespodzianek dla jubilata. Uroczystość uświetni występ Cappelli Gedanensis.

Andrzej Januszajtis (ur. 18 sierpnia 1928 roku w Lidzie) – fizyk, nauczyciel akademicki, dziekan, prezes stowarzyszenia Nasz Gdańsk, redaktor naczelny, radny miejski i przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Od 1954 r. był pracownikiem naukowym Katedry Fizyki Politechniki Gdańskiej. Tu uzyskał doktorat, a w 1968 r. tytuł docenta. Był uczniem prof. Ignacego Adamczewskiego. Z jego inspiracji Januszajtis opracował i wydał w trzech tomach podręcznik dla studentów „Fizyka dla politechnik”. Pełnił funkcje dyrektora Instytutu Fizyki oraz dziekana Wydziału Fizyki.

Pracę zawodową od blisko pięćdziesięciu lat łączył ze studiami nad historią Gdańska. Wielką popularnością cieszyła się jego pierwsza książka „Z uśmiechem przez Gdańsk” z 1968 roku. Januszajtis to świetny gawędziarz i popularyzator wiedzy o Gdańsku. Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem trwają prace nad pełną rekonstrukcją słynnego zegara astronomicznego w kościele Mariackim. Członek gdańskich towarzystw naukowych.

Po 1990 r. włączył się także w działalność społeczną. Został z ramienia Komitetów Obywatelskich tworzonych przez działaczy „Solidarności” członkiem Rady Miasta, pełniąc od grudnia 1990 do czerwca 1994 r. funkcję jej przewodniczącego. Na wniosek wielu towarzystw, Rada Miasta nadała mu 24 stycznia 2002 r. tytuł Honorowego Obywatela. Ceremonia nominacji odbyła się 14 maja 2002 roku w Dworze Artusa.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy