PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Świętuj razem z nami Stulecie Odzyskania Niepodległości

Świętuj razem z nami Stulecie Odzyskania Niepodległości
Zbliżamy się do kulminacji obchodów związanych ze Stuleciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę i setnej rocznicy praw wyborczych kobiet. – Między 10 a 11 listopada pokażmy, że jesteśmy społecznością, która jest dumna ze swojej ojczyzny i tego, co osiągnęliśmy przez ten czas – mówi prezydent Paweł Adamowicz. W programie wydarzeń przygotowano liczne atrakcje m.in. wciągnięcie wielkiej flagi na 42-metrowy maszt oraz XVI Paradę Niepodległości.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

– My na Pomorzu i w Gdańsku wiemy, że patriotyzm dnia codziennego to jest wartość sama w sobie – mówi prezydent Adamowicz. – Postawy patriotyczne nie budujemy od święta. Pokazujemy, że patriotyzm gdańsko-pomorski jest patriotyzmem zapraszającym, niewykluczających osób o rozmaitych poglądach, wyznań religijnych. Patriotyzm, który zachęca do aktywności obywatelskiej – dodał prezydent.


Obchody rozpoczniemy 10 listopada o godz. 10.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Co roku wspólnie z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej odbywają się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Podczas wydarzenia swoje ślubowanie złoży pierwszy rocznik Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus. Zgromadzeni w asyście wojska i orkiestry zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty u stóp pomnika. Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na gorącą kawę i herbatę oraz żołnierską grochówkę.

Flagi na maszt!

Punktualnie w południe na terenie Hevelianum zostanie wciągnięta na czterdziestodwumetrowy maszt wielka flaga Polski. Jest to największy maszt na terenie Gdańska. Dla porównania cztery maszty przy Ergo Arenie, na które wciągnięto flagi 2 maja tego roku, liczą 18 metrów. –  Maszt ma 42 metry, plus 46 metrów wzniesienia Góry Gradowej. Mamy w sumie 88 metrów, więc zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najwyżej położony maszt, a właściwie flaga w Polsce  – mówi dyrektor Hevelianum Paweł Golak. Aby zapewnić sprawne wciągnięcie flagi, użyty zostanie napęd elektryczny oraz specjalne oświetlenie, dzięki któremu barwy narodowe będą widoczne z odległych zakątków miasta również nocą. Tak długi maszt wymaga flagi odpowiedniej długości – nasza będzie liczyła 5 metrów długości i 8 szerokości. W południe odbędzie się pokaz musztry w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, która odda też salwę honorową. Hymn Polski wraz z gośćmi wykona Cappella Gedanensis.

Z salwą i spacerem

Wciągnięcie flagi to nie jedyne przygotowane przez Hevelianum wydarzenie. Po zakończeniu uroczystości przy maszcie (czyli około 12.30-13.00)  Hevelianum zaprasza gości do budynku Wozowni Artyleryjskiej. Podczas spotkania będzie można zaśpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z Cappellą Gedanensis, zobaczyć pokaz mody z epoki i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Nauka po polsku, podczas których poznamy sylwetki wybitnych polskich uczonych. Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie nagród w konkursie „Kolory Niepodległości” organizowanym przez Pałac Młodzieży, którego parterem jest Hevelianum. Tego dnia odbędą trzy Spacery z duchami Góry Gradowej. O godzinie 14.15, 15.15 i 16.15. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, jedynie na spacery będzie ograniczona ilość miejsc, wejściówki do zarezerwowania telefonicznie lub do odbioru w dniu spaceru w recepcji.

Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski

Dobrą wiadomością dla mieszkańców Gdańska i gości jest otwarcie mostu na Wyspę Sobieszewską. Uroczystości rozpoczną się przy wjeździe na most od strony Przejazdowa o godz. 14:00 występem Pstrąg Orkiestry. O godz. 14:25 rozpocznie się pokaz otwierania i zamykania mostu. O godz. 14:30 zostanie przecięta wstęga na Moście 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Uroczystości towarzyszyć będą: pokaz otwierania i zamykania mostu, barwna parada przy dźwiękach orkiestry dętej, a w niebo poszybuje 100 biało-czerwonych balonów. Nowy zwodzony most ma długość wraz ze skrzydłami ponad 180 m. To jedyny taki most w Polsce!

Mapping i wieczór Niepodległości

Wieczorem 10 listopada zapraszamy na kolejny Wieczór Niepodległości, czyli noc gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi. Żeby odnaleźć restauracje biorące udział w Wieczorze, należy szukać biało-czerwonej flagi. Listę restauracji prezentujemy poniżej. A jeśli będziemy w centrum Gdańska, możemy od 19.00 do 21.00 obejrzeć mapping na Zielonej Bramie od strony Zielonego Mostu. Siedmiominutowy spektakl multimedialny będzie wyświetlany co kwadrans.

Dźwigamy Niepodległość

W przeddzień stulecia Odzyskania Niepodległości Młode Miasto rozbłyśnie w barwach biało-czerwonych. To za sprawą stoczniowego dźwigu znajdującego się na ul. Narzędziowców, który przez 3 dni zyska efektowną iluminację. Inauguracja podświetlenia odbędzie się 10 października o godz. 20:00 przy ul. Narzędziowców i Stolarzy. Po wspólnym odliczaniu dźwig rozbłyśnie narodowymi barwami. Okazjonalne podświetlenie odbędzie się: 10 listopada – w godz. 20:00–23:00, 11 listopada – w godz. 18:00–24:00, 12 listopada – w godz. 00:00–7:00. Podświetlenie dźwigu będzie częścią obchodów 100-lecia oraz będzie nawiązywać do historii i tradycji Gdańska oraz terenów stoczniowych. Projekt iluminacji powstał we współpracy z firmą LBL VAP Philips oraz projektantką Martą Waczyńską, zwyciężczynią konkursu na iluminację stoczniowego dźwigu, rozstrzygniętego w maju 2018. Dźwig został zwymiarowany przez firmę JPP Projekt. Iluminacja z okazji obchodów 100-lecia jest okazją testu ostatecznej, stałej iluminacji stoczniowego dźwigu, którą Fundacja Gdańska zamierza zrealizować w pierwszym kwartale nowego roku.

11 listopada - na paradę raz!

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest organizowana właśnie 11 listopada Parada Niepodległości. Tegoroczna, XVI Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny - Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewamy hymn narodowy i następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonamy Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości. Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska. Od 11.45 wszyscy będziemy mogli pośpiewać najpiękniejsze polskie piosenki i pieśni. – Wszyscy gdańszczanie w stulecie niepodległości. Mam nadzieję, że to będzie coś wzruszającego i coś, co będziemy długo pamiętać. Cała parada jest formą wspólnotowego przeżywania tego święta, ale zdjęcie będzie taką kropką nad i, dowodem, że jesteśmy razem i że się wzajemnie wspieramy, pokazując przyjazny styl świętowania – mówi Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizującego paradę.

UMGDANSK.2018.10.23.plakat.100.rocznica.A2.01a

Sylwetki kobiet

Święto Niepodległości to nie tylko czas, w którym cieszymy się z odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów, ale również świętujemy setną rocznicę przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych. – Wystawa zatytułowana „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”. Chcemy pokazać trochę zapomniane, a jednak bardzo ważne postaci kobiet, które swoim intelektem, swoim piórem przeciwstawiały się tendencjom faszystowskim przebiegających w latach 30. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Początek o godz. 12.15. Na planszach plenerowej narracji zaprezentowano sylwetki i życiorysy 10 bohaterek, które szczególnie zapisały się w życiu społeczności polskiej Wolnego Miasta Gdańska, m.in. Balbiny Bellwon, Leonii Papée i Edyty Czoskówny. Wystawę będzie można obejrzeć do 2 grudnia. Dyrektor Ossowski zapowiedział również, że tego dnia odsłonięta zostanie zmodernizowana tablica pamiątkowa poświęcona Obrońcom Poczty Polskiej. Poprzednie tablice zostały wykonane w 1979 roku.

100 na 100

Wieczorem, o 22.00 natomiast w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. W sumie w 11 listopada na 11 estradach na świecie i 11 salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi w sumie 100 utworów. Na naszej scenie wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora). Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu, wstęp jest nieodpłatny, ale obowiązuje rejestracja możliwa od 5 listopada. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Biało-czerwony Gdańsk

Od 8 do 14 listopada od zmroku do zmierzchu będą podświetlane w barwach narodowych najważniejsze obiekty w mieście: wiadukt Uczniowska – przy stadionie, wiadukt Kościuszki (przy Galerii Bałtyckiej), wiadukt Jana z Kolna (zwany żółtym), Pomnik Trzech Krzyży na placu Solidarności i Dwór Artusa. Specjalnie wyeksponowany będzie również pomnik Jana III Sobieskiego. Zyska on nowe oświetlenie, którego sekwencja może być powiązana z podświetleniem pobliskiej fontanny. Podobnie, jak przez cały rok, na biało-czerwono będzie podświetlony pomnik Tym co za polskość. W wielu miejscach w mieście można również spotkać biało-czerwone kompozycje kwiatowe. Tradycyjnie też oflagowanie budynków i kluczowych miejskich arterii będzie nawiązywało do Święta Niepodległości.

Lista restauracji biorących udział w Wieczorze Niepodległości:

Fellini, ul Targ Rybny 6

Kubicki, ul. Wartka 5

Mon Balzac, ul. Piwna 36/38 

Rybka na Wartkiej, ul. Wartka 5

Sosnowa/ Ośrodek Bursztyn w Sobieszewie, ul. Falowa 8

Rękawiczka, ul. Długa 84/85

Craft Beer Central Hotel, ul. Podwale Grodzkie 4

Hotel Gdańsk, ul. Szafarnia 9

Restauracja Harmonia, Łąkowa 1-2

Restauracja Filharmonia, Ołowianka 1

Tawerna Mestwin, ul. Straganiarska 20

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze