Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku

Na początku czerwca, w rocznicę wyborów z 1989 roku, po raz czwarty w naszym mieście odbędzie się Święto Wolności. Z tej okazji, 4 i 5 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności i znajdującej się nieopodal Strefie Społecznej zaplanowano spotkania i dyskusje, w których wezmą udział zagraniczni goście i organizacje pozarządowe. Jednym z tematów przewodnich będzie sytuacja na Ukrainie i kwestie dotyczące praw człowieka. Do 20 maja NGO mogą się zgłaszać do współtworzenia Strefy Społecznej.

A
A

- Już za niecały miesiąc 33 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. 4 czerwca 1989 roku był czasem przełomu, dlatego już dzisiaj zapraszamy na zorganizowane w Gdańsku święto wolności i – co bardzo ważne – praw obywatelskich. Przy Europejskim Centrum Solidarności stanie Strefa Społeczna, strefa obywatelska. Myślę, że każdy z nas widzi, co dzieje się od trzech miesięcy nie tylko za naszą wschodnią granicą. To wpływa na Polskę, Gdańsk, nasze domy. Z jednej strony będzie więc rozmowa z samorządowcami, polskimi i ukraińskimi, o czasach przełomu, tym co wydarzyło się w 1989 roku i ich konsekwencjach dla wspólnot lokalnych. Będzie to też rozmowa o tym, jak dziś możemy jeszcze ściślej współpracować z ukraińskim władzami lokalnymi, ale i spojrzenie w przyszłość. Bo oprócz bieżącej pomocy humanitarnej i tej, którą niesiemy uchodźcom, chcemy porozmawiać o przyszłości i odbudowywaniu Ukrainy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

4 czerwca to święto obywateli i praw obywatelskich. W naszym mieście trwa kampania „Gdańsk miastem równości”, która dotyka różnych obszarów, które mogą prowadzić do wykluczenia. Wokół tych bloków tematycznych odbędą się spotkania z ekspertami, organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami środowisk kultury, sportu i nauki.

Basil Kerski, dyrektor ECS, Patrycja Medowska, zastępcza dyrektora ECS, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. Fot. Piotr Wittman
Basil Kerski, dyrektor ECS, Patrycja Medowska, zastępcza dyrektora ECS, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. Fot. Piotr Wittman

Pośród poruszanych tematów w czasie Święta Wolności znajdzie się podsumowanie pilotażowego programu Gdańskich Lekcji Obywatelskich oraz pierwsza rocznica funkcjonowania Studium Obywatelskiego imienia Pawła Adamowicza.

Na piątek, 3 czerwca zaplanowano premierę teledysku kampanii Gdańsk Miastem Równości, do którego muzykę skomponował Smolik. Wieczorem tego dnia zaplanowano także koncert artysty, którego gościem specjalnym będzie John Porter. Więcej informacji o wydarzeniu wkrótce.

Strefa Społeczna

Od 2019 roku w mieście wolności i solidarności Gdańsk we współpracy Fundacją Gdańską i partnerami społecznymi organizuje Strefę Społeczną, podczas której przedstawiane są najważniejsze problemy i rozwiązania najistotniejszych kwestii we współczesnym społeczeństwie. Strefa Społeczna to bezpieczna przestrzeń do dyskusji, debat, ale także indywidualnych rozmów z ekspertkami i ekspertami. Jej celem jest zbudowanie wspólnoty, która potrafi rozmawiać, wspierać się i dać nadzieję na przetrwanie.

Już teraz zapraszamy organizacje pozarządowe z całej Polski do współtworzenia przestrzeni Strefy Społecznej 4 i 5 czerwca. Zapisy trwają do 20 maja i dostępne są w zakładce zgłoś się na stronie www.strefaspoleczna.pl

- Jako Fundacja Gdańska cieszymy się, że udaje się kontynuować tę tradycję, organizowania święta organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego przy okazji obchodów rocznicy 4 czerwca. Zaczynaliśmy 3 lata temu z wielkim hukiem, potem przyszły lata trudne, lata covidowe, a teraz kryzysu za naszą granicą. Ale właśnie te ostatnie lata pokazały ogromną rolę, jaką w Polsce pełnią organizacje pozarządowe i społeczeństwo obywatelskie, bo to one w znacznym stopniu niosą ciężar pomocy podczas tych trudnych wydarzeń. Dlatego też zapraszamy wszystkie NGO'sy, naszych stałych partnerów do strefy społecznej, która powstanie w siedmiu halach namiotowych położonych między ECSem a ul. Jana z Kolna. W tym roku chcemy się w szczególności skupić na tematyce dyskryminacji i wykluczenia społecznego. Będziemy rozmawiać o wszystkich formach dyskryminacji: z uwagi na wiek, płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, pochodzenie społeczne i etniczne, zdrowie psychiczne, a z pewnością nie zabraknie tematyki związanej z uchodźcami czy emigrantami, którym okazaliśmy wielkie serce. O tym wszystkim chcemy rozmawiać w strefie społecznej szczerze, razem z dziennikarzami, którzy są korespondentami wojennymi i przynoszą nam wieści z całego świata. Chcemy także podsumować w debacie to, co udało nam się osiągnąć i to, czego się nie udało, z deklaracji, którą podpisały organizacje pozarządowe oraz samorządowcy w roku 2019 – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Wydarzenia w Europejskim Centrum Solidarności

W Europejskim Centrum Solidarności z okazji Święta Wolności przygotowano szereg wydarzeń m.in. wernisaż wystawy pt. „Symbole wolności Ukrainy” debatę z udziałem samorządowców z Polski i Ukrainy „Czasy przełomów 1989 / 2022” oraz debatę pt. „Upadek imprerium”.

- ECS jest jedynym miejscem publicznym, poza Europą środkową i wschodnią, w którym dokumentujemy nie tylko wszystkie rewolucje ’89 i ’91 roku, ale też wszystkie kobiety i mężczyzn, którzy przez dekady walczyli o wolność. Mówimy jakim ważnym tematem jest niepodległość Ukrainy i innych Państw Bałtyckich.  4 czerwca to święto wszystkich samorządów, wszystkich Polek i Polaków. Na początku tego roku nie myśleliśmy, że ta rocznica, trzydziesta trzecia będzie tak dramatyczna i tak głęboko zakorzeniona w losach świata – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.

- Podczas wydarzeń organizowanych w ECS będą się przeplatać dwie perspektywy - przeszłość z przyszłością. Przeszłość to oczywiście 89 rok, przemiany demokratyczne, pierwsze wolne wybory i tworzenie się społeczeństwa obywatelskiego. Przeszłość to także rozpad Związku Radzieckiego i ukonstytuowanie się wolnego państwa ukraińskiego. Ale o tym wszystkim będziemy mówić w perspektywie teraźniejszej i przyszłej. 4 czerwca zainaugurujemy wystawę poświęconą tym trzydziestu paru latom niepodległości Ukrainy. To jest nasz sąsiad, ale bardzo niewiele o nim wiemy, a to może zmienić ta wystawa – mówiła Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej.

Lekcje obywatelskie w gdańskich szkołach

- Jako pewną konsekwencję obchodów rocznicy sprzed trzech lat, od września ubiegłego roku wprowadziliśmy pilotaż programu gdańskich lekcji obywatelskich. Stworzyliśmy wspólnie z nauczycielami, ekspertami, organizacjami pozarządowymi scenariusze lekcji, które odbywały się w gdańskich przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Tak, jak zapowiadaliśmy we wrześniu, 4 czerwca chcemy je podsumować, by od przyszłego roku szkolnego objęły one jeszcze większą liczbę przedszkoli i szkół – mówiła podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Program Gdańskich Lekcji Obywatelskich został zainaugurowany w październiku 2021 roku. Kluczowym jego aspektem jest przedstawienie informacji dotyczących współczesnych wyzwań społecznych oraz politycznych w Polsce i na świecie. Promowanie kultury dialogu między różnymi środowiskami ideowymi, politycznymi, wyznaniowymi, światopoglądowymi. To także możliwość zaproponowania praktycznych rozwiązań dla budowania Polski demokratycznej i obywatelskiej, poczynając od najbliższego otoczenia. Polski, będącej częścią demokratycznego europejskiego ekosystemu.

Nad scenariuszami lekcji pracowali nauczyciele gdańskich szkół, będący uczestnikami programu Kreatywna Pedagogika. Przygotowano 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych. Scenariusze zostały przygotowane w takich sposób, by każdy, kto chce taką lekcję poprowadzić, mógł skorzystać z materiałów.

Do pilotażu, który zakończy się 4 czerwca zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli wyraziło chęć poprowadzenia lekcji, a ponad 7 000 uczniów i przedszkolaków wzięło w nich udział.

Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza

- Kolejną okazją do świętowania i podsumowania jest pierwsza rocznica funkcjonowania Studium Obywatelskiego imienia Pawła Adamowicza. Chcemy podsumować rok istnienia tej inicjatywy. Dzisiaj to już kilkudziesięciu absolwentów różnych kierunków, którzy – mam nadzieję – będą również służyć poprawie życia publicznego w Polsce – mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Przesłaniem powstania Studium Obywatelskiego jest działanie na rzecz konsolidowania wspólnoty lokalnej, miejskiej, regionalnej, państwowej oraz propagowanie rzetelnej wiedzy o idei europejskiej. Celem Studium jest ukazywanie roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządu, propagowanie idei pomocniczości oraz efektywnego zarządzania.

Program wydarzeń

Sobota, 4 czerwca, Europejskie Centrum Solidarności

 • 12.00 / Symbole wolności Ukrainy - wernisaż wystawy / ECS, galeria Trap
 • 13.00 / debata z udziałem samorządowców z Polski i Ukrainy Czasy przełomów 1989 / 2022 / audytorium ECS
 • 17.00 / Upadek imperium / audytorium
 • 10.00 - 17.00 / Kuchnia w PRL / ECS biblioteka

Strefa Społeczna

 • 12.00 / W samo południe uroczyste otwarcie strefy społecznej
 • 13.00 / Zdrowie psychiczne / U mnie wszystko ok, ale…
 • 14.30 / Sytuacja ekonomiczna / Każdy_a ma prawo, ale…
 • 15.00 / debata: Co wynikło z deklaracji 2019 / okrągły stół
 • 16.00 / Płeć / Ładnie dziś wyglądasz, ale…

niedziela, 5 czerwca

Strefa Społeczna

 • 10.00 / Pochodzenie / Nic do Ciebie nie mam, ale…
 • 12.00 / Orientacja psychoseksualna / Jestem tolerancyjny_a, ale…
 • 13.30 / Płeć / Nigdy bym ręki nie podniósł, ale…

Wydarzenia kulturalne

W ramach obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich swoją ofertę przygotowały także instytucje kultury. 

Europejskie Centrum Solidarności

Płot

 • Artysta: Dominik Lejman
 • Europejskie Centrum Solidarności, galeria MESA

Gdańska Galeria Miejska

Horyzont Zdarzeń

 • Artystka: Joanna Rajkowska
 • Godziny otwarcia: 12.00 – 19.00
 • Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15 Gdańsk

Ulica Słabości

 • Artystka: Lesia Pcholka (rezydenta ICORN)
 • Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37 Gdańsk
 • Godziny otwarcia: 12.00 – 19.00

 

CSW Łaźnia

Moje Stulecie

 • Artysta: Enrique Ježik
 • Godziny otwarcia: 12.00 – 20.00
 • CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5 Gdańsk

Labriego

 • Artysta: Rosemberg Sadoval
 • Godzny otwarcia: 12.00 – 20.00
 • Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1 Gdańsk

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Wystawa fotografii Ranne ptaki są nieufne

 • Artyści: Dyba&Lach
 • Godziny otwarcia: 10.00-18.00
 • Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35 Gdańsk
Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy