PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Światowy Dzień Chorego. Pamiętajmy też o opiekunach!

Światowy Dzień Chorego. Pamiętajmy też o opiekunach!
„Opiekun nie musi być sam” – to już druga ogólnopolska kampania Fundacji Hospicyjnej, która zwraca uwagę na tych, którzy codziennie, nawet 24 godziny na dobę opiekują się cierpiącymi bliskimi. W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Chorego, fundacja zaprasza takich opiekunów na bezpłatne szkolenia. By podkreślić wagę tego dnia, przygotowano także szereg innych, cennych akcji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II na 11 lutego. Hospicja w sposób szczególny o nim pamiętają.

- Ciężko chorych dorosłych i dzieci, wymagających stałej opieki, jest wśród nas coraz więcej. Perspektywa długiego życia w chorobie, wiąże się także z potrzebą zapewnienia wsparcia ze strony najbliższych – tłumaczy Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej. - Opiekunów rodzinnych w Polsce może być ponad dwa miliony. To na nich spoczywają codzienne zadania związane z opieką nad chorym bliskim w domu. Fundacja podejmuje wiele działań praktycznych, aby zapewnić im bezpośrednią pomoc.

Już w sobotę, 10 lutego, w Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku odbędzie się dzień bezpłatnych badań profilaktycznych dla rodzin pacjentów hospicjum. Zwykle troskę o własne zdrowie odkładają one na dalszy plan, dlatego możliwość zbadania się jednego dnia w jednym miejscu jest dla nich dużym wsparciem.

Poza tym w niedzielę, 11 lutego o godz. 17, Fundacja Hospicyjna zaprasza na wyjątkowy koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3b). W repertuarze są szlagiery muzyki filmowej, a także piosenki autorstwa Sławomira Savaa.

- Spotkanie z okazji Dnia Chorego to szczególna okazja, by zwrócić uwagę na sytuację wszystkich, którzy zmagają się z cierpieniem i chorobą. Warto pamiętać, że to nie tylko pacjent szpitala czy hospicjum, ale często też anonimowy mieszkaniec bloku, którym opiekuje się żona lub mąż, sami będący w podeszłym wieku. Hospicjum Dutkiewicza, instytucja z 35-letnim doświadczeniem w opiece nad ciężko chorymi, stara się zwiększyć społeczną świadomość ich sytuacji – mówi Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej.

Warto podpowiedzieć tym, którzy na co dzień opiekują się chorymi, że 21 lutego ruszy cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu opieki domowej. Odbędą się zajęcia z psychologiem, pracownikiem socjalnym, pielęgniarką i rehabilitantem. Szczegółowe informacje i zapisy: a.wlodkowska@hospicja.pl lub telefonicznie 668 45 743.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony 11 lutego

Wciąż są wolne miejsca na zajęcia 21 lutego (przygotowano 20 miejsc). Potem zaplanowano jeszcze kolejne cztery tury – każda dla 20 osób.

Fundacja Hospicyjna prowadzi Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Opieka jest świadczona nie tylko w Dom Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6, ale też w domach chorych – dorosłych i dzieci. Pomysłodawcą pionierskiego 35 lat temu w Polsce modelu domowej opieki hospicyjnej był ks. E. Dutkiewicz. Zespół hospicyjny dojeżdża do swoich pacjentów na regularne wizyty: w samym tylko 2017 r. pokonał trasę ponad 80 tys. km (to tak, jakby w ciągu roku dwa razy okrążyć Ziemię!). Organizacja ma wiele powodów, by pomagać. W działania na rzecz swoich podopiecznych zaangażowana jest w 100 procentach. Hasłem #ZnajdźSwójPowód zachęca do zapoznania się z jej działaniami i przekazania 1% podatku na ich kontynuację. Więcej informacji: www.fundacjahospicyjna.pl .

Kontakt: Anna Laska 668 895 072, a.laska@hospicja.pl

Szkolenia dla opiekunów

Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze
Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze