PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Swiatłana Cichanouskaja odwiedzi Gdańsk. Konferencja prasowa w ECS

Swiatłana Cichanouskaja odwiedzi Gdańsk. Konferencja prasowa w ECS
W czwartek, 8 grudnia, w Sali F wystawy stałej ECS (2 piętro) o godz. 12.00 odbędzie się konferencja prasowa Swiatłany Cichanouskiej. Cichanouskaja jest obecnie najważniejszą postacią białoruskiej opozycji. W konferencji udział wezmą także Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przewodnicząca spotka się Białorusinami, mieszkającymi w Trójmieście (godz. 9.15, biblioteka ECS), odwiedzi Lecha Wałęsę i zwiedzi wystawę stałą ECS.  

Swiatłana Cichanouskaja była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ub.r. i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym. Mimo to, według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a zwycięzcą ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. Po wyborach reżim zmusił Swiatłanę Cichanouską do emigracji. Mieszka w Litwie, gdzie w sierpniu tego roku, w drugą rocznicę wybuchu masowych protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, Swiatłana Cichanouskaja ogłosiła powstanie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego pod własnym kierownictwem. Wśród celów nowej struktury znalazły się m.in. doprowadzenie do wolnych wyborów prezydenckich i wyprowadzenie z Białorusi wojsk rosyjskich. 

Wśród delegacji białoruskiej znajdą się także jej doradcy: Franciszak Wiaczorka i Dzianis Kuczynski.

Analiza, dotycząca powstania białoruskiego gabinetu na uchodźstwie

Grażyna PilarczykUrząd Miejski w GdańskuEuropejskie Centrum Solidarności
Grażyna Pilarczyk - najnowsze
Grażyna PilarczykUrząd Miejski w GdańskuEuropejskie Centrum Solidarności
Grażyna Pilarczyk - najnowsze