Stop! zachorowaniom i niewiedzy
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Stop! zachorowaniom i niewiedzy

W poniedziałek, 17 stycznia rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, a wraz z nim kolejna edycja akcji Pink Lips Project. Projekt edukacyjny ma szerzyć wiedzę o możliwościach wczesnego wykrycia choroby i szczepieniach ochronnych. W tym roku hasło kampanii brzmi: mówimy „STOP!” wszystkim zachorowaniom i niewiedzy na temat Raka Szyjki Macicy. Gdańsk ponownie przyłącza się do akcji i podświetla na różowo wiadukt przy ul. Kościuszki.

A
A

Różowa iluminacja wiaduktu zostanie uruchomiona w poniedziałek, 17 stycznia wraz z oświetleniem miejskim i świecić będzie codziennie po zmroku, aż do niedzieli 23 stycznia. Kolejny raz Gdańsk bierze udział w akcji Pink Lips Project organizowanej przez Oddział Gdańskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Celem tegorocznej edycji jest m.in. przekonanie młodych osób do zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV oraz szerzenie wiedzy o wirusie i negatywnych konsekwencjach zakażenia. Istotne jest też, aby jak najwięcej kobiet przystąpiło do profilaktycznych badań cytologicznych by minimalizować umieralność na ten nowotwór.

Stałą częścią akcji Pink Lips Project są pomalowane na różowo usta. Organizatorzy podkreślają, że to nie tylko symbol, ale i wyraz podziwu dla kobiet, które stają do walki z chorobą. Różowy kolor oznacza też świadomość w zakresie profilaktyki.

Magdalena Kiljan (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni