PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stalińska w kolorach benefisu

W środę, 3 października o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże artystka Dorota Stalińska zaprezentuje monodram „Żmija” oraz recital „Kolory miłości”. Będzie to okazja do świętowania 44-lecia działalności artystki. Z tej okazji dla aktorki przewidziano niespodziankę. Na benefis Stalińskiej pozostały jeszcze ostatnie bilety.

A
A

Aktorka wystąpi w monodramie „Żmija”, na podstawie opowiadania Tołstoja, wyreżyserowanego, zaadaptowanego i wykonanego przez Stalińską. „Żmija” opowiada o kobiecie, która z powodu rewolucji zostaje żołnierzem. To swoiste studium wojny i jej wpływu na psychikę. To także opowieść o samotności, byciu jednym z wielu, pozbawionym prawa do decydowania o własnym losie.

W inną atmosferę zabierze nas aktorka w recitalu „Kolory miłości”. To zbiór piosenek w wykonaniu Stalińskiej: „Cud Ameryka”, „Pat”, „Podanie O”, „Daty Polskie”, „Millord”, „Przepraszam Pana”, „Bezdomny Pies” czy „Kolory Świata”. Aktorka przeplata poszczególne wykonania własnymi wierszami o miłości, przemijaniu, różnorodności emocji związanych z życiem.

Zgodnie z zasadą, że najbardziej lubimy te piosenki, które znamy, Stalińska zaprezentuje sprawdzony repertuar. Swoją działalność aktorka rozpoczęła w 1974 roku, czyli w tym roku obchodzi 44-lecie pracy artystycznej. Liczba ta w Gdańsku ma szczególne znaczenie – 44-lecie bowiem nazywamy „bursztynowym” na wzór gdańskich, bursztynowych godów.

Dorota Stalińska (ur. 1953) – aktorka teatralna i filmowa. Nagrodzona m.in. Nagrodą im. Z. Cybulskiego, Złotymi Kaczkami, Lwami Gdańskimi. Laureatka wielu wyróżnień podczas przeglądów teatralnych. Zadebiutowała w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy.

W czwartek, 4 października na portalu Gdańsk.pl odbędzie się rozmowa z Dorotą Stalińską. Początek transmisji o godz. 11.30. Aktorka opowie o swoich związkach z Gdańskiem, a także o wrażeniach ze środowego benefisu.

 

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy