PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie ptasiej grypy

Spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie ptasiej grypy
W środę, 10 marca, pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu odbyło się spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz przedstawiciele wybranych jednostek miejskich, zaangażowanych w działania związane z pojawieniem się na terenie Gdańska przypadków ptasiej grypy. W spotkaniu uczestniczyła Marta Niemczuk, Powiatowy Lekarz Weterynarii, która przedstawiała aktualną sytuację.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zagrożenia wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z dokumentem miasto Gdańsk zostało uznane za obszar, na którym istnieje zagrożenie wystąpienia ptasiej grypy. Pismo określa również zakazy i nakazy, które obowiązują na terenach objętych tą chorobą.  

 Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego 

W środę, 10 marca spotkali się przedstawiciele służb mundurowych oraz miejskich jednostek i spółek, by omówić sytuację związaną z pojawieniem się na terenie Gdańska przypadków ptasiej grypy. Spotkaniu przewodniczył Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Raport dotyczący stwierdzonych przypadków i zagrożeń wynikających z występowania w naszym mieście tej choroby przedstawiła Marta Niemczuk. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformowała również jakie zakazy i nakazy obowiązują na obszarach objętych rozporządzeniem wojewody. W trakcie spotkania omówiono zakres zadań, które mają być realizowane przez poszczególne wydziały lub jednostki miejskie. Rozporządzenie nakłada na samorządy obowiązek oznakowania terenów poszczególnych gmin jako terenów zagrożonych. W związku z tym, w ciągu najbliższych dni tablice o treści „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony” pojawią się przy drogach publicznych, w miejscach wjazdu do miasta. Informacja pojawi się również na wszystkich, 78 wejściach na gdańskie plaże oraz przy miejskich zbiornikach retencyjnych. Podobne informacje napotkają mieszkańcy, którzy wybiorą się w okolice zbiorników wodnych, zlokalizowanych w gdańskich parkach. Podczas spotkania dyskutowano też o zastosowaniu odpowiednich procedur, które zapewnią bezpieczeństwo pracownikom służb, którzy zajmują się usuwaniem martwych ptaków.  

Nakazy i zakazy wynikające z rozporządzenia  

Wydane przez wojewodę rozporządzenie określa nakazy i zasady, które obowiązują na obszarze zagrożonym wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Większość punktów dotyczy zasad postępowania i zachowania środków bezpieczeństwa przez hodowców gęsi i drobiu, którzy prowadzą swoją działalność na terenach określonych w rozporządzeniu. 

Przede wszystkim bezpieczeństwo  

Wysoce zjadliwa grypa ptaków, zwana ptasią grypą to choroba wirusowa, na którą zapadają głownie ptaki. Dotychczas nie stwierdzono przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Niemniej w niektórych warunkach może do niego dojść, dlatego należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa, co pozwala uniknąć infekcji H5N1. Człowiek może zakazić się ptasią grypą poprzez bliski kontakt z chorymi ptakami lub ich mięsem, odchodami lub piórami. Człowiek może przenosić wirusa grypy ptaków na butach, odzieży czy nawet rękach, w sytuacji, kiedy nie zostaną zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa. Do tej pory nie stwierdzono przeniesienia infekcji z człowieka na człowieka.  

Mieszkańcy, którzy znajdą martwe ptaki, w żadnym razie nie powinni ich dotykać. Należy też zrezygnować z dokarmiania ptaków, ponieważ powoduje to gromadzenie się ptactwa w większe skupiska, co sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby.  

W sytuacji znalezienia martwego ptaka na terenie Gdańska, najlepiej zadzwonić pod całodobowy numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 52 44 500, można też skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie www.gdansk.pl/kontaktgdansk lub zgłosić martwego ptaka e-mailem: kontakt@gdansk.gda.pl. albo na https://www.facebook.com/kontaktgdansk. Można również kontaktować się w tej sprawie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 587786000 lub ze Strażą Miejską tel. 986. Zgłoszenie zostanie przekazane odpowiednim służbom. Niezwykle istotne jest wskazanie w zgłoszeniu dokładnej lokalizacji martwego zwierzęcia.